28. prosince 2005 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér: To není chytrý dotaz

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Lidové noviny

PRAHA Zajímá vás, proč premiér v životopise neuvádí, že byl před rokem 1989 členem ČSS? Je možné se ho zeptat prostřednictvím jeho webových stránek. Ale pak se člověk může dočkat i urážky.

Jak popudit premiéra? Stačí mu poslat na jeho internetové stránky několik otázek, které se týkají jeho minulosti.

Jiří Paroubek je dobře znám neúnavnou snahou odpovídat a reagovat na snad každý novinový článek, který se ho týká. Zdálo by se, že bude podobně komunikovat i s veřejností. Na svých stránkách slibuje: „Napište mi váš dotaz a já se ho pokusím zodpovědět.“ Vojtěch Klofec z Ústí nad Labem předsedovi vlády před Vánoci skutečně napsal. Chtěl vědět, proč Paroubek neuvádí ve svém oficiálním životopise své členství v Československé socialistické straně (ČSS), jestli se za to stydí a otázku doplnil: „Jaké funkce jste ve složkách tehdejší Národní fronty vykonával?“

„Nemám, milý pane Klofče, důvody Vám odpovídat na Vaše ne příliš chytré otázky. Bez toho jste si již odpověděl. S pozdravem Jiří Paroubek,“ napsal Klofcovi ministerský předseda.
Ještě v dubnu Paroubek neměl problém na podobnou otázku odpovědět. Ptala se ho ale BBC.

„Československá strana socialistická, respektive její předchůdkyně Národně socialistická strana, mně imponovala jako nejsilnější antikomunistická síla v únoru 1948. Předpokládal jsem, že tato strana se může stát silou, která může jednou změnit něco v politickém systému tehdejšího režimu,“ řekl tehdy Paroubek.

Ani druhý dotaz Vojtěcha Klofce nemohl premiéra potěšit. Tazatel mířil na Paroubkovu funkci náměstka ředitele v někdejším státním podniku Restaurace a Jídelny. Premiéra se pravděpodobně dotklo, že podle pisatele byl podnik „v nomenklatuře KSČ a pro její obsazení bylo nutno splnit podmínky, nad jakými se slušnému člověku obracel žaludek“.

Vojtěchu Klofcovi k „seriózní“ odpovědi nepomohl ani závěrečný, celkem neutrální dotaz na plány ČSSD třeba v oblasti zavedení registračních pokladen či prosazování důchodové reformy.

Jak často a jak odpovídá premiér na dotazy na svých internetových stránkách, se neví. Jeho reakci se včera LN získat nepodařilo.
Lidové noviny, Petr Kolář

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!