28. prosince 2005 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér: To není chytrý dotaz

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Lidové noviny

PRAHA Zajímá vás, proč premiér v životopise neuvádí, že byl před rokem 1989 členem ČSS? Je možné se ho zeptat prostřednictvím jeho webových stránek. Ale pak se člověk může dočkat i urážky.

Jak popudit premiéra? Stačí mu poslat na jeho internetové stránky několik otázek, které se týkají jeho minulosti.

Jiří Paroubek je dobře znám neúnavnou snahou odpovídat a reagovat na snad každý novinový článek, který se ho týká. Zdálo by se, že bude podobně komunikovat i s veřejností. Na svých stránkách slibuje: „Napište mi váš dotaz a já se ho pokusím zodpovědět.“ Vojtěch Klofec z Ústí nad Labem předsedovi vlády před Vánoci skutečně napsal. Chtěl vědět, proč Paroubek neuvádí ve svém oficiálním životopise své členství v Československé socialistické straně (ČSS), jestli se za to stydí a otázku doplnil: „Jaké funkce jste ve složkách tehdejší Národní fronty vykonával?“

„Nemám, milý pane Klofče, důvody Vám odpovídat na Vaše ne příliš chytré otázky. Bez toho jste si již odpověděl. S pozdravem Jiří Paroubek,“ napsal Klofcovi ministerský předseda.
Ještě v dubnu Paroubek neměl problém na podobnou otázku odpovědět. Ptala se ho ale BBC.

„Československá strana socialistická, respektive její předchůdkyně Národně socialistická strana, mně imponovala jako nejsilnější antikomunistická síla v únoru 1948. Předpokládal jsem, že tato strana se může stát silou, která může jednou změnit něco v politickém systému tehdejšího režimu,“ řekl tehdy Paroubek.

Ani druhý dotaz Vojtěcha Klofce nemohl premiéra potěšit. Tazatel mířil na Paroubkovu funkci náměstka ředitele v někdejším státním podniku Restaurace a Jídelny. Premiéra se pravděpodobně dotklo, že podle pisatele byl podnik „v nomenklatuře KSČ a pro její obsazení bylo nutno splnit podmínky, nad jakými se slušnému člověku obracel žaludek“.

Vojtěchu Klofcovi k „seriózní“ odpovědi nepomohl ani závěrečný, celkem neutrální dotaz na plány ČSSD třeba v oblasti zavedení registračních pokladen či prosazování důchodové reformy.

Jak často a jak odpovídá premiér na dotazy na svých internetových stránkách, se neví. Jeho reakci se včera LN získat nepodařilo.
Lidové noviny, Petr Kolář

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.