Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiéru si odbude v emirátech

Česko

Čtyřměsíční přemlouvání zabralo. Jako nový manažer reprezentace bude Vladimír Šmicer plnit roli prostředníka mezi hráči a trenérem Bílkem. PRAHA Té chvíle se dlouho bál. Snažil se ji oddalovat, ale nakonec vyměnil kopačky za oblek a kravatu rychleji, než sám čekal.

Dnes už bývalý fotbalista Slavie Vladimír Šmicer nezůstal bez práce dlouho. Jen den poté, co nečekaně oznámil konec kariéry, se stal manažerem národního týmu.

„Nepřál jsem mu konec kariéry, ale jsem rád, že začne už teď, kdy se rodí nový národní tým,“ pochvaluje si šéf svazu Ivan Hašek. Ten Šmicra přemlouval už od července, ale záložník Slavie pořád jen vzkazoval: Počkej ještě chvíli.

Hašek se dočkal až v pondělí večer. Slavia ztratila další body s Plzní a šestatřicetiletý záložník po utkání nečekaně oznámil, že končí s profesionální kariérou.

„Hlava a srdce by chtělo, ale tělo už je proti. Pravou nohou pořádně nevystřelím, není to prostě ono. Nemá cenu se trápit a prodlužovat to,“ říkal zklamaně.

Dohlížet bude i na disciplínu Hned včera dopoledne se sešel s Haškem a trenérem národního týmu Michalem Bílkem a manažerskou funkci bez váhání přijal. Ve stejnou chvíli pak byl do funkce technického ředitele svazu jmenován bývalý kouč Dušan Fitzel.

Šmicer s národním týmem dokonce už v pátek vyrazí na přípravný turnaj do Spojených arabských emirátů. „Pokud to myslím s reprezentací vážně, je lepší skončit hned a u národního týmu začít od nuly,“ vysvětloval své úmysly Šmicer.

Haškově nabídce dal dokonce přednost před možností, že by manažerskou roli přijal ve „své“ Slavii. „Je to důležitá funkce. Manažer týmu má být prostředníkem mezi trenérem a hráči,“ připomíná Hašek. Šmicer by měl mít také na starosti organizační zajištění zápasů nebo komunikaci se sponzory. Má být jakýmsi šéfem týmu.

„Bude mít velké pravomoci. Nastavili jsme nová pravidla a Šmíca je zárukou toho, že budou dodržovaná. Je to profík. Jeho kariéra je důkazem, že ví, co je potřeba k úspěchu,“ dodává Hašek.

V nominaci, kterou minulý týden oznámil Bílek, zbyl z hráčů, kteří si se Šmicrem ještě stihli zahrát, už jen obránce David Rozehnal. I proto by Šmicer měl být pro ostatní hráče autoritou.

„Kromě Pavla Nedvěda a Ivana Haška není v současnosti nikdo jiný, kdo by měl za sebou takovou kariéru jako Šmicer. Bude mít obrovský respekt,“ tvrdí bývalý reprezentační útočník Pavel Kuka.

Podle něj Šmicer reprezentaci nejvíce pomůže svojí optimistickou povahou. „Je těžké být pozitivní ve chvíli, kdy se všichni kolem chovají jako pitomci, ale on tohle umí. Má na to dar,“ míní Kuka.

Šmicer jde například ve stopách německého útočníka Olivera Bierhoffa, kterému po ukončení kariéry před pěti lety stejnou funkci nabídl tehdejší trenér německé reprezentace Jürgen Klinsmann.

Smlouvu podepsal na neurčito A Bierhoff patří ke klíčovým postavám v německém týmu dodnes. „Šmíca je srdcař, umí řeči, všude ho znají. Bude jezdit po světě a využívat svoje kontakty,“ věří ve Šmicrův úspěch jeho tchán a internacionál Ladislav Vízek.

Kuka však upozorňuje, že oblíbený fotbalista může v nové roli také narazit. „Tahle pozice je spojena s úspěchem či neúspěchem. Je to o štěstí, rozhodnou výsledky národního týmu, nad kterými nebude mít úplně moc,“ připomíná Kuka.

Šmicer má však jednu výhodu. Na rozdíl od Bílka podepsal na Strahově smlouvu na neurčito.

***

„Nastavili jsme nová pravidla a Šmíca je zárukou toho, že budou dodržována,“ říká šéf svazu Ivan Hašek

Šmicer u reprezentace – Fotbalista ukončil kariéru a stal se manažerem týmu

Šmicrova nej

Nejkrásnější moment „Jednoznačně vítězství v Lize mistrů. Už můj přestup do Liverpoolu byl ale vrchol sám o sobě. Občas si taky rád vzpomenu na chvíli, kdy jsem dostal ve Slavii první profesionální smlouvu. Tehdy se mi splnil dětský sen.“

Nejlepší spoluhráč „Jasně vede Patrik Berger. Dokázali jsme spolu hrát i poslepu. Byl to jediný parťák, se kterým jsem

si rozumněl tak moc, až mě mrzí, že jsme toho spolu neodehráli víc. Věděl, co na hřišti potřebuju a já se mu to vždycky snažil vracet. Skvěle se mi ovšem hrálo třba i se Stevenem Gerrardem nebo Michaelem Owenem. S nimi po boku jsem si hned víc věřil.“

Největší úspěch „Dokázal jsem hrát až do šestatřiceti. Vždycky jsem si přál vydělávat fotbalem. Získal jsem trofeje a zažil velká vítězství a to je možná víc, než na co jsem opravdu měl. Moje kraiéra byla krásná, a proto mě konec plný zranění ani nemrzí.“

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!