Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Přemluv bábu, ať ti nic nedává

Česko

Nejeden český důchodce by mohl závidět životní úroveň švýcarských seniorů. Za své ve srovnání s nimi nuzné poměry si ale do jisté míry může sám.

O Švýcarech je známé, že nikdy nerozdávají teplou rukou. Tak shrnuje mentalitu švýcarských důchodců jedenašedesátiletá Čechošvýcarka Helena Schmiedová, žijící od roku 1968 v Curychu. Reaguje na článek Dědečku, otřes se! (LN 22. 5.), popisující český fenomén takzvané mezigenerační solidarity. V Česku tisíce příslušníků starší generace přepisují svůj nabytý majetek i většinu našetřených úspor na potomky místo toho, aby peníze využili na stáří pro sebe. A to v jakési zakořeněné představě, že český důchodce má nepsanou povinnost nejprve se finančně postarat o vydělávající děti či vnoučata a teprve poté přemýšlet, zda mu k životu stačí třeba osmitisícový důchod. Mnozí čeští důchodci nejen přepisují na potomky chaty, domy nebo peněžní konta, ale v mnoha případech se s nimi dělí i o důchody, a dokonce si sami berou půjčky, aby vydělávajícím dětem přispěli na nové auto.

Majetek rodičů – do smrti tabu Paní Schmiedová, která má zkušenosti s životem jak ve Švýcarsku, tak Česku, tento český fenomén potvrzuje. „Když bych měla napsat o tom, jak naši bratři a švagrové v České republice doslova vysávali mé a manželovy rodiče, vydalo by to na román,“ píše Schmiedová. Ve Švýcarsku podle ní není něco podobného možné, protože k majetku se dospělé děti dostávají takřka výhradně až po smrti svých rodičů, nikoliv dříve. „Valná většina Švýcarů si je totiž plně vědoma toho, že neví, kolika let se dožije, a kolik peněz tedy bude potřebovat na péči ve stáří,“ píše Schmiedová. Zvlášť pobyt v pečovatelských ústavech je podle ní ve Švýcarsku tak drahou záležitostí, že řada důchodců prodává své nemovitosti, aby si vytvořila potřebnou finanční rezervu právě pro případný pobyt v těchto domovech. „Důchodce ve Švýcarsku platí navíc dále zdravotní pojištění, různé doplatky v nemocnicích a lékárnách, plně si hradí zubaře,“ píše Schmiedová. Není tak podle ní divu, že Švýcaři z teplé ruky nerozdávají. Podobné, z českého pohledu možná až sobecké chování není jen v zájmu švýcarských seniorů, ale hlavně státní pokladny. Jak píše Helena Schmiedová: „Přesto, že je Švýcarsko bohatý stát, velmi dbá na to, aby děti či vnuci nevysávali důchodce, a péče o staré lidi pak nezůstala výhradně v rukou státu.“ Proto v Curyšském kantonu mohou úřady patnáct let zpětně pátrat po majetku, který starý člověk daroval či předal svým příbuzným. A stát pak po těchto podarovaných může požadovat peníze na zabezpečení důstojného života důchodce, který momentálně nemá na pobyt v pečovatelském domě.

S českým fenoménem mezigenerační solidarity podle Hany Schmiedové souvisí i obecná kvalita života starých lidí v obou zemích. Nejde totiž jen o to, že si švýcarský důchodce se švýcarským důchodem může dovolit strávit celý rok na Mallorce, a ještě oproti pobytu doma ušetří. Důležitou roli hraje i způsob, jakým senior naloží se svým nabytým majetkem nebo životními úsporami. Pokud se majetku zbaví ve prospěch potomků ještě za života, úrovně života švýcarských seniorů nedosáhne ani v případě, že si našetřil půl milionu, postavil chatu na Lipně a dům ve vilové čtvrti. Jenže o tom, že i ti čeští důchodci, kteří by si mohli dovolit poměrně „luxusní“ stáří, raději podarují děti, svědčí kromě jiného i situace v oblasti konzumu. „I mně je záhadou, proč v České republice zatím nebyl objeven fenomén důchodce coby žádaného konzumenta,“ píše Schmiedová. Právě proto, že Švýcaři podle ní nerozdávají majetek a úspory, si vedle důležité finanční rezervy na pečovatelské služby ve stáří vytvoří i dostatečnou zásobu peněz na nejrůznější „důchodcovské“ požitky. A firmy se proto o důchodce doslova perou. V hlavním vysílacím a reklamním čase hraje v televizi dechovka, „hudba starší generace“, seniory si předcházejí cestovní kanceláře a drahé restaurace. „Nezapomínejme, že důchodce má většinou vedle úspor i důležitou jistotu pravidelného příjmu, o níž se většině pracujících může jen zdát,“ píše Hana Schmiedová. Fakt, že v Česku je na rozdíl od Švýcarska reklama zaměřena takřka výhradně na mladé lidi a důchodce zcela opomíjí jako někoho, kdo si nemůže dovolit ani dražší salám, svědčí o něčem shnilém v české společnosti. I když je v Česku průměrný důchod kolem 10 tisíc korun v porovnání se Švýcarskem čtvrtinový, přece jen v přepočtu na kupní sílu obyvatel a průměrné příjmy v zemi na tom ani čeští důchodci nejsou tak špatně jako třeba čtyřčlenná rodina se dvěma středoškoláky a čistým příjmem 35 tisíc. Tedy za předpokladu, že důchodce nerozdává a peníze využívá pro sebe. Přesto jsou důchodci v Česku stále považováni za skupinu vůbec nejohroženější chudobou, o čemž svědčí nejen reklama, ale i politická propaganda.

O čem čeští politici nemluví Nová vláda v čele s Petrem Nečasem má ve svém programu přípravu důchodové reformy počítající s tím, že lidé budou v oblasti sociálního pojištění méně spoléhat na stát a více na vlastní investice do soukromých penzijních fondů. Jinak by se totiž mohlo stát, že na důchody dnešní generace třicátníků a čtyřicátníků prostě nebudou peníze. I když se ale o nutnosti podobných reforem mluví ve všech civilizovaných státech, česká debata je přece jen v něčem specifická. Zaměřuje se totiž takřka výhradně na důchody a zcela opomíjí další, možná ještě důležitější problémy spojené se stárnutím populace. Rakušané, Švýcaři i Němci už dnes řeší například akutní problém nedostatku personálu na péči o staré lidi, zvýšených nákladů na zdravotní péči nebo právě otázku, jak zajistit, aby starší generace neodevzdávala příliš brzy majetek potomkům a nespadla ve stáří do státní sociální sítě. Čeští politici o podobných problémech vůbec nemluví, a když, tak zcela okrajově.

Herci Mádl s Issovou vyzvali ve slavném předvolebním klipu „bábu a dědu, ať nevolí levici a nepřispívají tak k zadlužování státu“. Pokud by ale oba aktivisté chtěli zabránit hrozbě nárůstu státního dluhu, mohli by tentokrát vyzvat babičky a dědečky, aby jim nic nedávali a své úspory a majetek si po švýcarském vzoru raději nechali na horší časy. Jenže takový klip by se asi mnoha příslušníkům mladší generace v Česku příliš nelíbil.

***

Mnozí čeští důchodci nejen přepisují na potomky chaty, domy nebo peněžní konta, ale v mnoha případech se s nimi dělí i o důchody, a dokonce si sami berou půjčky, aby vydělávajícím dětem přispěli na nové auto

O autorovi| MAREK KERLES redaktor LN