Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dožeňme Botswanu! Přemluvme politiky k boji proti korupci, hlásá video

Česko

  18:30
PRAHA - V africké Botswaně je menší korupce než v Česku. Autoři projektu Rekonstrukce státu proto přišli s výzvou, aby se Česko pro začátek pokusilo dohnat alespoň tento africký stát. Jak na to? Přemlouvejte politiky, aby podpořili protikorupční balíček zákonů, hlásají ve videoklipu.

Botswaňan Gregory Otieno upozorňuje ve videoklipu Čechy, že i v jeho zemi je korupce méně než v Česku. foto: Reprofoto

"Ahoj Češi! Víte, že tady máte víc korupce než u nás v Botswaně?" ptá se v úvodu klipu Afričan Gregory Otieno. A má pravdu. Zatímco Botswana se v aktuálním žebříčku korupce, který sestavila společnost Transparency International, umístila na 30. místě, Česku patří až 54. místo.

"Když jsme to dokázali my v tom vedru, tak vy to taky dokážete," vyzývá Čechy, aby se vymanili z letargie. A spolu s ním se k výzvě přidávají i české protikorupční organizace, které spojily síly a pracují na projektu Rekonstrukce státu.

V Botswaně je korupce ojedinělá

"Botswanský příběh je fascinující. V roce 1994 byl v reakci na politické skandály přijat speciální protikorupční zákon, který znamenal hlavně vznik oddělení pro korupci a ekonomickou kriminalitu," popsal začátek protikorupčního boje v Botswaně Kamil Gregor, analytik Kohovolit.eu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od té doby politika 'nulové tolerance' vůči korupci odstranila fenomén únosu státu. Korupce politiků a úředníků je ojedinělá. A malá kuriozita: kampaň proti korupci se vedla prostřednictvím médií a výuky ve školách. Dokonce vytvořili maskota, botswanskou protikorupční superkrávu (tradiční botswanská ekonomika je založena na chovu dobytka)," uvedl Gregor.

Zdůraznil však, že bez zapojení lidí by se boj proti korupcí v Botswaně nevydařil. I v Česku je proto třeba, aby "boj proti korupci" nebyl jen frází, ale aby se do něj lidé aktivně zapojili. Teď je nejlepší čas, tvrdí.

"Před námi je několik zákonů, jejichž prosazení bude vyžadovat zapojení veřejnosti. Konkrétně nyní stojíme před hlasováním o klíčovém protikorupčním zákonu o zveřejňování smluv. Je nutné obejít několik desítek poslanců. Právě proto potřebujeme, aby se nám lidé ochotni s poslanci jednat, hlásili právě teď. Pro každého bude práce dost," vyzývá za Rekonstrukci státu Jiří Boudal.

Jiné řešení: emigrace

Mladý Botswaňan Gregory má však řešení i pro ty, kteří na korupci nadávají, ale do boje proti ní se zapojovat nechtějí. "Anebo můžete emigrovat k nám do Botswany," navrhuje na závěr svého videoapelu.

ČTĚTE TAKÉ:

Protikorupční organizace však věří, že se občané do přemlouvání politiků zapojí. Stačí jim napsat e-mail a požádat je, aby se k projektu Rekonstrukce státu zapojili, radí videoklip. 

"Pokud občané chtějí vědět, jak jejich stát hospodaří, musí se o to aktivně zajímat a aktivně jednat s poslanci, ať nezbytný zákon přijmou. Jak bylo vidět na přijetí zákona o zrušení anonymních akcií, jde to, tak se taky zapojte," vyzval Oldřich Kužílek, expert Rekonstrukce státu na otevřenost veřejné správy.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...