Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes 100 lidí v Praze demonstrovalo proti násilí v Íránu

Česko

  19:02
PRAHA - Přes 100 lidí demonstrovalo před íránským velvyslanectvím v Praze proti násilnému potlačování protestů íránské opozice. Vypukly po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem a vyžádaly si dvě desítky obětí. Na protest dohlížela asi desítka policistů, půlhodinovou akci ale nedoprovázely žádné incidenty.

Demonstrace pro Írán foto: ČTK

Demonstraci svolali aktivisté prostřednictvím skupin na podporu Íránu na internetové sociální síti Facebook, akci podpořila i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. "Je to vůbec ve světě první akce, která se děje z iniciativy obyvatel té země a ne z iniciativy íránských přistěhovalců," upozornil jeden z organizátorů protestu Matouš Erban.
Demonstrace pro Írán
Mezi demonstranty byla ale kromě Čechů také řada cizinců. Téměř polovina transparentů, jimiž protestující vyzývali k zastavení násilností a ke zrušení cenzury v Íránu, byla v angličtině.

Protestující přišli na místo s rudými růžemi nebo růžovými tulipány na památku obětí nepokojů v Íránu. Během demonstrace položili květiny a zapálené svíčky na plot ambasády a uctili zabité při íránských demonstracích minutou ticha. Demonstranti se také pokusili předat pracovníkům ambasády petice s výzvou k zastavení násilností a k propuštění Íránců zadržených během nepokojů.
Petici však nikdo nepřevzal, a proto ji protestující nechali ve schránce velvyslanectví.
Demonstrace pro Írán
Podle Erbana však není převzetí petice zásadním momentem, důležitá je už sama demonstrace před ambasádou. "Oni ty svoje úřady budou informovat, že tady nějaká taková akce vznikla, a na Írán to vyvíjí tlak," řekl.

Podobné akce se podle něj konají i v dalších světových městech a jejich organizace je důležitým signálem pro íránskou opozici, že jejich demonstrace nejsou zbytečné.
Demonstrace pro Írán
Demonstrace byla součástí širší iniciativy českých aktivistů. Ti se
sdružují na Facebooku a mimo jiné překládají blogy íránských autorů, aby poskytli české veřejnosti i neoficiální informace o nepokojích v Íránu. Nepokoje v Íránu vypukly po prezidentských volbách, které se konaly před dvěma týdny. Podle oficiálních výsledků v nich s velkým náskokem zvítězil Ahmadínežád. Poražení kandidáti, bývalý premiér Mír Hosejn Músáví a proreformní duchovní Mahdí Karrúbí, hlasování považují za zfalšované a chtějí ho nechat anulovat.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Pěkný byt 2+kk
Pěkný byt 2+kk

Radyňská, Starý Plzenec, okres Plzeň-město
12 000 Kč/měsíc