Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes 100 lidí v Praze demonstrovalo proti násilí v Íránu

Demonstrace pro Írán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace pro Írán | foto: ČTK

PRAHA Přes 100 lidí demonstrovalo před íránským velvyslanectvím v Praze proti násilnému potlačování protestů íránské opozice. Vypukly po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem a vyžádaly si dvě desítky obětí. Na protest dohlížela asi desítka policistů, půlhodinovou akci ale nedoprovázely žádné incidenty.

Demonstraci svolali aktivisté prostřednictvím skupin na podporu Íránu na internetové sociální síti Facebook, akci podpořila i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. "Je to vůbec ve světě první akce, která se děje z iniciativy obyvatel té země a ne z iniciativy íránských přistěhovalců," upozornil jeden z organizátorů protestu Matouš Erban.
Demonstrace pro Írán
Mezi demonstranty byla ale kromě Čechů také řada cizinců. Téměř polovina transparentů, jimiž protestující vyzývali k zastavení násilností a ke zrušení cenzury v Íránu, byla v angličtině.

Protestující přišli na místo s rudými růžemi nebo růžovými tulipány na památku obětí nepokojů v Íránu. Během demonstrace položili květiny a zapálené svíčky na plot ambasády a uctili zabité při íránských demonstracích minutou ticha. Demonstranti se také pokusili předat pracovníkům ambasády petice s výzvou k zastavení násilností a k propuštění Íránců zadržených během nepokojů.
Petici však nikdo nepřevzal, a proto ji protestující nechali ve schránce velvyslanectví.
Demonstrace pro Írán
Podle Erbana však není převzetí petice zásadním momentem, důležitá je už sama demonstrace před ambasádou. "Oni ty svoje úřady budou informovat, že tady nějaká taková akce vznikla, a na Írán to vyvíjí tlak," řekl.

Podobné akce se podle něj konají i v dalších světových městech a jejich organizace je důležitým signálem pro íránskou opozici, že jejich demonstrace nejsou zbytečné.
Demonstrace pro Írán
Demonstrace byla součástí širší iniciativy českých aktivistů. Ti se
sdružují na Facebooku a mimo jiné překládají blogy íránských autorů, aby poskytli české veřejnosti i neoficiální informace o nepokojích v Íránu. Nepokoje v Íránu vypukly po prezidentských volbách, které se konaly před dvěma týdny. Podle oficiálních výsledků v nich s velkým náskokem zvítězil Ahmadínežád. Poražení kandidáti, bývalý premiér Mír Hosejn Músáví a proreformní duchovní Mahdí Karrúbí, hlasování považují za zfalšované a chtějí ho nechat anulovat.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...