Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes bariéry s Bobem a Bobkem

Česko

Konto Bariéry představilo novou pohlednici s kresbou „králíků z klobouku“. Jejím autorem je český kreslíř, ilustrátor, ale i scenárista a režisér animovaných filmů Vladimír Jiránek, který je svou tvorbou dlouhá léta spjat s Lidovými novinami.

PRAHA Zakoupením trojrozměrné pohlednice Konta Bariéry s kresbou Boba a Bobka, „králíků z klobouku“ od kreslíře Vladimíra Jiránka lze přispět na bezbariérové úpravy škol v České republice. Nové pohlednice budou k dostání za dvacet korun od února letošního roku do konce ledna roku 2011 na pobočkách České pošty. Informovala o tom ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Konto Bariéry je stěžejním projektem Nadace Charty 77. Pohlednice Konta Bariéry jsou podle Jirků u veřejnosti známé a oblíbené, jejich prodej rok od roku roste. Od roku 1996 do konce loňského roku přesáhl příjem z jejich prodeje hranici šestnácti milionů korun.

Podstatná část uvedené sumy již byla věnována na bezbariérové úpravy celkem sto padesáti osmi škol v České republice. Každé škole, která odstraňuje bariéry, přitom nadace přispívá až částkou ve výši dvou set tisíc korun. Stačí jen požádat a mít alespoň jednoho handicapovaného žáka. „Vidíme rádi, když je snaha integrovat handicapované děti do normálních základních škol. Tak to má být,“ uvedla Jirků.

V průběhu uplynulých patnácti let vydalo Konto Bariéry s pomocí svých sponzorů celkem jednadvacet pohlednic. Jejich autory se postupně stali například Josef Lada, Jiří Trnka, Adolf Born, Vlastimil Zábranský, Jiří Slíva, Jiří Anderle, Emma Srncová, Barbara Issa Wagnerová a Naděžda Kotrčová. „Koho oslovíme, ten nám nikdy neřekne ne,“ dodala ředitelka.

Autor pohlednice s Bobem a Bobkem Vladimír Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Celý život je kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů – např. Dikobraz či Mladý svět. V posledních letech je nejvýznamnější spolupráce s deníkem Lidové noviny.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...