Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes bariéry s Bobem a Bobkem

Česko

Konto Bariéry představilo novou pohlednici s kresbou „králíků z klobouku“. Jejím autorem je český kreslíř, ilustrátor, ale i scenárista a režisér animovaných filmů Vladimír Jiránek, který je svou tvorbou dlouhá léta spjat s Lidovými novinami.

PRAHA Zakoupením trojrozměrné pohlednice Konta Bariéry s kresbou Boba a Bobka, „králíků z klobouku“ od kreslíře Vladimíra Jiránka lze přispět na bezbariérové úpravy škol v České republice. Nové pohlednice budou k dostání za dvacet korun od února letošního roku do konce ledna roku 2011 na pobočkách České pošty. Informovala o tom ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Konto Bariéry je stěžejním projektem Nadace Charty 77. Pohlednice Konta Bariéry jsou podle Jirků u veřejnosti známé a oblíbené, jejich prodej rok od roku roste. Od roku 1996 do konce loňského roku přesáhl příjem z jejich prodeje hranici šestnácti milionů korun.

Podstatná část uvedené sumy již byla věnována na bezbariérové úpravy celkem sto padesáti osmi škol v České republice. Každé škole, která odstraňuje bariéry, přitom nadace přispívá až částkou ve výši dvou set tisíc korun. Stačí jen požádat a mít alespoň jednoho handicapovaného žáka. „Vidíme rádi, když je snaha integrovat handicapované děti do normálních základních škol. Tak to má být,“ uvedla Jirků.

V průběhu uplynulých patnácti let vydalo Konto Bariéry s pomocí svých sponzorů celkem jednadvacet pohlednic. Jejich autory se postupně stali například Josef Lada, Jiří Trnka, Adolf Born, Vlastimil Zábranský, Jiří Slíva, Jiří Anderle, Emma Srncová, Barbara Issa Wagnerová a Naděžda Kotrčová. „Koho oslovíme, ten nám nikdy neřekne ne,“ dodala ředitelka.

Autor pohlednice s Bobem a Bobkem Vladimír Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Celý život je kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů – např. Dikobraz či Mladý svět. V posledních letech je nejvýznamnější spolupráce s deníkem Lidové noviny.

Autor: