Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes počítač vidí do školy

Česko

Unikátní projekt umožní dlouhodobě nemocným dětem učit se on-line

PRAHA Takové vyučování by se líbilo asi všem dětem: v klidu by seděly doma u svého počítače a přes něj poslouchaly učitelův výklad i odevzdávaly písemky.

Taková výuka už dnes není nereálná. Existuje projekt s názvem Domácí digitální škola, který žákům umožňuje připojit se do jejich třídy jednoduše přes internet. Tohoto systému mohou školy využít třeba pro vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí, které jsou jinak odkázány na samostudium z učebnic a vypůjčených sešitů.

„V zásadě to není nic převratného. Pospojovali jsme několik dostupných aplikací v jednu,“ říká autor projektu Domácí digitální škola Petr Vrabec. Žákovi, který je do systému přihlášen, se na monitoru objeví tři okénka. V prvním vidí on-line svého učitele a může poslouchat jeho výklad. V rohu třídy je totiž umístěna webová kamera s mikrofonem, která kantora snímá.

V druhém okénku má školák k dispozici powerpointovou prezentaci momentálně probírané látky, kterou pro něj pedagog předtím vytvořil. Ve třetím okénku pak má žák prostor pro chatování, tedy on-line komunikaci.

„Ten chatovací řádek se dá využívat i pro testy. Žák může například se zbytkem třídy psát diktát,“ říká Vrabec. „Učitel ale také může třídě zadat práci a přes chat mezitím komunikovat s připojeným žákem,“ vysvětlil.

Projekt Domácí digitální škola se zatím pilotně ověřoval na Sportovním gymnáziu v Ostravě. On-line výuky se tam zúčastňoval patnáctiletý Daniel, který trpí vážným onkologickým onemocněním a nyní je dlouhodobě hospitalizován v pražské motolské nemocnici. Řediteli gymnázia Václavu Štenclovi se myšlenka projektu velmi líbí. „Učitele jsem nemusel vůbec přesvědčovat, protože ti by Danovi rádi pomohli jakýmkoliv způsobem,“ říká Štencl. „Proběhlo u nás několik experimentálních hodin, při kterých se funkčnost systému ověřovala. Spolupráce by však mohla být o něco intenzivnější. Dan zatím rozhodně není vytížen tak, jak by mohl být,“ uvedl Štencl.

Projekt Domácí digitální škola, jehož pilotní část byla hrazena z rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu, by podle Petra Vrabce měl brzy pokračovat.

„Projekt jsme původně vymýšleli kvůli dlouhodobě nemocným dětem. Systém ale může využít kdokoliv, kdo o něj bude mít zájem. Ozvalo se nám už pár škol i Asociace domácího vzdělávání s tím, že jej chtějí začít používat,“ uvedl Vrabec.

***

„Žák může například se zbytkem třídy psát diktát,“ říká autor Domácí digitální školy

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat