Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Přestavba na oběžné dráze

Česko

O perspektivách dostavby a dalšího provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) hovoří Antonín Vítek, odborník na kosmonautiku z AV ČR.

* Kosmický výzkum dnes působí poněkud rozpačitě, rozhodně nemá takovou prioritou jako dříve. Jak se jeví možnost, že ISS bude opravdu dostavěna?

Události posledního půldruhého roku nám dávají určitou naději, že se skutečně podaří dobudovat Mezinárodní vesmírnou stanici do doby, než budou koncem září roku 2010 definitivně vyřazeny raketoplány z provozu.

* Představuje dostavba veliký problém? Zdálo by se, že by stačilo jenom sem tam něco přidat?

Právě v současné době to začíná být trošičku komplikované. Nebudou se jednoduše lepit další části k tomu, co už je na oběžné dráze sestaveno, ale jednotlivé části bude třeba reorganizovat.

* To je výsledek nějakého konstruktérského zmatku?

Ne, s tím se počítalo od samého počátku. Musíme si totiž uvědomit, že některé věci se musely dopravit na vesmírnou stanici přednostně. Konkrétně třeba šlo o velké panely slunečních baterií, které zásobují stanici velkým množstvím elektrické energie. Musely se na stanici umístit co nejdřív, a tudíž se umístily, dalo by se říci, provizorním způsobem. Současné umístění těchto panelů má tu nevýhodu, že jejich křídla se dají natáčet pouze podle jedné osy. To znamená, že nejsou ve všech situacích optimálně namířeny na Slunce a nemohou tedy vždy dodávat maximální množství elektrické energie. Proto je bude nutné přesunout.

* Kolikrát budou muset ještě raketoplány na stanici přistát, aby bylo všechno v pořádku?

Včetně vnitřního vybavení se dá počítat, že nejméně 13krát, možná až 15krát. Ale poslední dva lety jsou víceméně rezervní.

* Jak tedy kosmické stěhování vlastně vypadá?

Při příštím letu vyloží robotické rameno stanice z raketoplánu čerstvě dopravený modul Harmony a připojí se tam, kde původně byl přechodový tunel PMA 3. To znamená z boku na modul Unity. Raketoplán odletí, robotická ruka stanice uchopí tunel, na který se připojuje normálně raketoplán, odpojí ho, přenese a připojí na jeden ze šesti uzlových bodů modulu Harmony. Pak zase ruka vezme Harmony, odpojí ji od modulu Unity, přesune dopředu před laboratorní modul Destiny a připojí ho tam. Během té doby nemůže ke stanici přiletět žádný raketoplán, protože by se neměl kde připojit. To je určité pracovní riziko. Pak už jen astronauti budou muset vystoupit do vesmíru a přepojit kabely a vedení mezi moduly. Zní to složitě, ale podle názoru odborníků z NASA je technologie natolik vyzkoušená, že se přestavba povede.

Z pořadu Dopoledne s Leonardem, který vysílá stanice Český rozhlas Leonardo dnes v 10:37h na adrese www.rozhlas.cz/leonardo

Autor: