Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přestavba Průmyslového paláce: chystá se výstavní síň i spojení se Stromovkou

Průmyslový palác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslový palác | foto: ČTK

PRAHA Praha do dvou týdnů podepíše smlouvu na dostavbu Průmyslového paláce s vítězem architektonické soutěže, studiem Cigler Marani Architects, a. s. Na tiskové konferenci po jednání rady to řekl náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Podle něj bude dostavba rozdělena na čtyři etapy, ne všechny se musí realizovat.

"Není to čistě vytvoření repliky vyhořelého křídla, ale je to realizace
celého vstupního prostoru včetně podchodu pod Průmyslovým palácem, případně dořešení prostoru původních Křižíkových fontán," uvedl Kabický.

Praha předpokládá, že asi jeden a půl roku bude trvat územní řízení a získání stavebního povolení. S dostavbou by chtěla začít do konce volebního období.

Propojení se Stromovkou i výstavní síň
Vítězný návrh architekta Jakuba Ciglera plánuje po vzoru pařížského Louvru umístit zázemí paláce v novém podchodu, odkud bude možné vystoupat přímo do paláce nebo pokračovat dál směrem ke Křižíkově fontáně. Pod ní by mohla vzniknout podzemní výstavní hala, kterou město v areálu dlouhodobě plánuje.

Kromě toho doporučil Cigler také rozšíření parku a propojení Výstaviště se Stromovkou. Jestli se ale uskuteční i tyto další návrhy, bude záležet na finančních možnostech města.

Průmyslový palác před požárem
Průmyslový palác ve dne.

Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun včetně technologií. Část peněz má Praha z pojistky. Škodu pojišťovny vyčíslily asi na 181 milionů korun, podle Prahy ale přesahuje 1,2 miliardy korun. Proto se město s pojišťovnami soudí.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let. V říjnu 2008 palác poškodil rozsáhlý požár.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!