Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přestupové rošády řídil Pelta

Česko

Šéf fotbalového Jablonce pustil na hostování Pekharta do Sparty. Musel schválit i odchod Hlouška ze Slavie

PRAHA Za nejmocnějšího muže českého fotbalu bývá považován svazový předseda Ivan Hašek, poslední lednový den na scéně ale patřila největší pozornost někomu jinému. Ústřední roli převzal na 24 hodin před půlnoční uzávěrkou transferů Miroslav Pelta.

Šéf jabloneckého klubu nejdřív se Spartou dojednal přesun Tomáše Pekharta. Druhý nejlepší ligový střelec odchází na Letnou hostovat do konce sezony. „Pro jeho rozvoj bude lepší, když jaro stráví ve Spartě,“ řekl k tomu Pelta.

Dres změnil také Adam Hloušek. Talentovaný záložník ze Slavie zamířil na půlroční hostování do Kaiserslauternu s následnou opcí na přestup. Ani z této transakce nebylo možné Peltu vynechat.

Na konci minulého roku zvýšil údajně za 10 milionů korun jablonecký podíl na hráčských právech Hlouška na padesát procent. Proto si Slavia nemohla dovolit určovat další Hlouškův osud bez jabloneckého souhlasu.

„Z naší dohody vyplývá, že musíme jednat ve shodě, a tak tomu také bylo,“ potvrdil LN ředitel Slavie Miroslav Platil. To připustil i Pelta. „Nemluvil bych ale o tom, že jsme Hlouškovo hostování schválili - to je silný výraz. Vzali jsme to na vědomí a neměli s tím problém.“

Není náhoda, že zrovna šéf jabloneckého klubu měl prsty v přesunech dvou výrazných hráčů. Tím jen potvrdil svojí pověst.

Ve fotbalových kruzích se v Česku málokdo umí orientovat jako funkcionář, který severočeský klub postupně dotáhl k ligové špičce a v minulé sezoně s ním až do posledního kola bojoval o titul. Z dob svého působení ve Spartě je však také spojován s výrokem z telefonních odposlechů o „cinknutém jaru“. To, že ho Pelta skutečně pronesl, se ale nikdy neprokázalo.

Na Letné se Pekhart zhodnotí Angažmá Tomáše Pekharta ve Spartě se rodilo hekticky. „Poprvé jsme se o zájmu Sparty dozvěděli v sobotu večer, když bylo jasné, že z Letné odchází Bony Wilfried,“ prozradil sportovní ředitel Jablonce Petr Flodrman, co představovalo prvotní impulz. Pak nabraly události rychlý spád a včera dopoledne už Pekhart na Letné děkoval za nečekanou příležitost. „Cením si toho, že mi Sparta dala možnost hrát v Evropě proti Liverpoolu, ale i bít se o domácí titul.“

Když Pekharta před rokem Pelta kupoval, oslovil několik soukromých investorů, kteří dali dohromady 20 milionů korun, aby ho vykoupili z Tottenhamu. Investice se jim zatím vyplácí - Pekhart dal na podzim v lize jedenáct gólů, daří se mu i v reprezentační jednadvacítce. Teď by jeho hodnota měla ještě růst. Ve Spartě k tomu má Pekhart větší předpoklady než v Jablonci a s tím Pelta určitě kalkuluje. V dohodě o hostování totiž není zakotvená opce na přestup.

„Je nesporné, že Sparta má v Evropě větší jméno, a když vidím, za kolik nyní prodala Kucku a Wilfrieda... Na takové sumy v Jablonci nikdy nedosáhneme,“ uvedl Pelta. Kucka odešel do Janova za 88 milionů korun, Wilfried stál Arnhem ještě o 12 milionů víc. Logika Peltova uvažování je zřejmá. Na Pekhartovi střílejícím góly za Spartu vydělá v létě Jablonec víc než na Pekhartovi zářícímu „jen“ v Jablonci.

Slavia si polepší o 10 milionů Vzhůru by měla letět také cena Adama Hlouška. Ve Slavii původně nepočítali, že je hráč doplácející na delší herní výpadek po vážném zranění opustí už v zimě, jenže klub sužovaný značnými dluhy se musel přizpůsobit situaci. V porovnání se situací kolem Pekharta je tady podstatný rozdíl. Pokud se záložník se třemi starty za reprezentaci v Německu uchytí, Kaiserslautern disponuje opcí a může si Hlouška v létě koupit natrvalo. Anebo se stane opak a Slavii bude Hloušek chybět na jaře při boji o záchranu. „Musíme respektovat přání zájemců, kteří se nejdřív chtějí přesvědčit o jeho kvalitách, než s ním budou trvale pracovat,“ konstatoval Platil. Zatím se Slavia podle informací LN musí spokojit s částkou 10 milionů korun, kterou získá bez ohledu na další události.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!