Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Válek nevěděl, že lidé platí za druhou prevenci u zubaře. Slíbil změnu

Vlastimil Válek na tiskové konferenci (15. července 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidé budou mít opět nárok na dvě preventivní prohlídky u zubaře zdarma. V dobré víře odsouhlasená kapitační platba pro stomatology se ve finále otočila proti pacientům i samotnému ministerstvu zdravotnictví. Šéf rezortu Vlastimil Válek tak přichází od ledna se změnou, která umožní lidem bezplatnou prevenci dvakrát ročně a zachová přitom i motivační měsíční příspěvky pro doktory.
  15:01

„Dostali jsme řadu stížností, vůbec jsem nevěděl o tom, že lidé za preventivní prohlídku platí. Ověřil jsem si to až na ambulancích,“ přiznává Válek s tím, že nelze paušalizovat, je to jiné doktor od doktora.

Hlavním problémem podle ministra je nedostatek stomatologů. Proto se jeho předchůdci na ministerstvu snažili zubaře motivovat k tomu, aby nabírali více pacientů pomocí kapitačního příspěvku. Tedy obdoby jako u praktických lékařů - doktor dostává měsíčně příspěvek za každého registrovaného pacienta, i když k němu daný měsíc vůbec nezamíří.

Protože většina pacientů při řádné dentální hygieně a pravidelné preventivní péči nepotřebuje k dentistovi chodit vícekrát než dvakrát ročně, rozhodlo se ministerstvo schovat platbu za druhou prohlídku právě do kapitačního příspěvku. „Jenže část nebo většina zubařů pak platbu za kontrolu ještě vymáhala od svých pacientů,“ nechápe Válek.

Přiznává, že mu přijdou správné dvě preventivní kontroly. „Nakonec jsme se dohodli, že do úhradové vyhlášky dáme úhradu dvou preventivních kontrol, nechali jsme ale i kapitační platbu. Podpora zubní péče a prevence u zubařů je naprosto zásadní,“ vysvětluje pro iDNES.cz.

První na skutečnost, že se ministerstvo chystá změnit systém financování, upozornil Blesk.cz. Pro iDNES.cz pak ministr doplnil, že vyhláška vstoupí v platnost k 1. lednu 2023.

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat