Jedná se o historickou událost, jelikož cenu Marco Polo Prize, která je automaticky spojena s udělením čestného doktorátu, dostává poprvé Čech. Univerzita toto ocenění pojmenovala po rodákovi z Benátek, který se mimo jiné proslavil svými cestami po Číně ve druhé polovině třináctého století. Tato zpráva je významná zejména proto, že bývalému ministrovi obrany Tvrdíkovi se nedostává vysokého uznání pouze doma, ale i za hranicemi země.
V Číně jsem byl již téměř stokrát a CEFC je seriózní firma bez vazeb na armádu |
Univerzity Ca ́Foscari of Venice už od roku 1961 uděluje každých pět let cenu Marka Pola lidem, kteří se nejvíce zasloužili o propagaci Číny ve světě. Prvním laureátem se stal známý švédský sinolog Björn Larsson za popis pravidel používání tvrdého j v mandarínštině. V roce 1986 cena byla udělena sovětskému vědci Sergeji Morozovovi za přesný soupis všech varování Čínské lidové republiky na adresu Tchaj-wanu.
Rektor univerzity Michele Bugliesi ve svém prohlášení vyzdvihl zejména to, že Tvrdík je prvním vojákem mezi nositeli tohoto vyznamenání. „Marco Polo byl svým způsobem také dobyvatelem. I Jaroslav Tvrdík je voják, i když nikdy nebyl nasazen v boji,“ dodal rektor. Cena není spojena s finančním obnosem, nicméně od roku 2011 ji sponzoruje automobilka Volkswagen, která každému laureátovi daruje vůz značky Polo s dieslovým motorem.
Ovčáček hledá Peroutku v Dachau
Lidové noviny samozřejmě zjišťovaly reakce Hradu. Bohužel Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, nebyl ve své kanceláři, protože je momentálně na studijním pobytu v bývalých koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Tamní archivy jsou totiž posledním možným místem, kde by mohl najít článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman.
Číňané koupí i stadion v Edenu. Slavia bude ve svém, naznačil Tvrdík |
K ocenění Jaroslava Tvrdíka se však vyjádřil šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. „Pan prezident má ohromnou radost. Benátky miluje, protože jeho vztah ke kanálům je všeobecně znám nejen české, ale i světové veřejnosti,“ prohlásil Forejt a dovolil si přidat i osobní kontribuci. „Jardovi ze srdce gratuluji, protože bych také měl radost, kdybych získal nějaký akademický titul,“ řekl Forejt a bylo znát, že Tvrdíkovi italský diplom trochu závidí.
Jaroslav Tvrdík byl zájmem Lidových novin o jeho ocenění velmi potěšen, avšak zůstal příslovečně skromný. „Do Číny jsem se zamiloval před několika lety a byl jsem tam již téměř stokrát. Ani jsem nečekal, že poté, co jsem přivezl na Pražský hrad čínského prezidenta, dostanu ještě milý italský přídavek. Cenu vnímám jako ocenění všech svých kolegů ze Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Jako bývalý provianťák bych rád toto ocenění proměnil v novou spolupráci mezi univerzitou v Benátkách a soukromou Vysokou školou týlového vojska v Benátkách nad Jizerou,“ řekl Tvrdík Lidovým novinám, které se připojují se k dlouhé řadě gratulantů. Dodejme, že ocenění Tvrdík převezme právě dnes - tedy prvního apríla.