Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman nejmenuje kandidátku do NKÚ Zikmundovou, vytkl jí nedostatek morálních vlastností

Prezident Miloš Zeman foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat kandidátku Simeonu Zikmundovou do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Svůj krok zdůvodnil jejími dle svých slov nedostatečnými morálními vlastnostmi a zkušenostmi. Zikmundová je bývalou pracovnicí úřadu. Premiér Petr Fiala nevidí objektivní důvody pro její nejmenování.
  18:02aktualizováno  19:58

Simeonu Zikmundovou na návrh vládní koalice schválila Sněmovna letos 11. května. Hrad o prezidentově zamítavém stanovisku informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě. Zikmundová měla nahradit dosavadní viceprezidentku Zdeňku Horníkovou, které letos na jaře skončil mandát.

Podle článku 97 ústavy jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny. Sněmovna letos ve funkci potvrdila dosavadního prezidenta Kalu.

„Jsem přesvědčen, že zkušenosti a morální vlastnosti, které Simeona Zikmundová nabyla a projevila v době působení Ing. Františka Dohnala jako prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, a to v letech 2008 a 2009 jako jeho poradkyně a v letech 2009 až 2012 jako ředitelka správní sekce až do jejího odvolání z této funkce, nejsou těmi, které má ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu na mysli, a proto ji do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu nejmenuji,“ stojí v dopise určeném předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové, který Hrad zveřejnil.

Zeman se odvolává na ustanovení zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který uvádí, že viceprezidentem NKÚ se může stát občan, jehož zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat.

Splnění této podmínky považuje za zásadní. Je přesvědčen o tom, že zkušenosti a morální vlastnosti, které Zikmundová nabyla v dobách svého někdejšího působení na NKÚ, nejsou těmi, které má zákon na mysli, a proto ji nejmenuje.

Premiér se Zemanem nesouhlasí

Premiér Petr Fiala s jejím nejmenováním nesouhlasí. Uvedl, že nevidí objektivní důvody pro její odmítnutí. „Jsme přesvědčeni, že odmítnutí nominace Sněmovny musí být řádně a detailně odůvodněno. V rámci koalice budeme v příštím týdnu řešit další postup,“ uvedl ve čtvrtek Fiala.

„Prezident Zeman se zjevně rozhodl závěrečnou fázi svého mandátu definovat překvapivými personálními rozhodnutími. Na nominaci paní Zikmundové každopádně i nadále trváme,“ oznámila předsedkyně Sněmovny. Premiér Fiala uvedl, že nevidí objektivní důvody pro nejmenování Zikmundové do vedení NKÚ. Odmítnutí musí být řádně zdůvodněno, další postup bude řešit koalice, dodal.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že ho Zemanovo rozhodnutí velmi překvapilo. „Těm důvodům příliš nerozumím a v žádném případě s nimi nesouzním,“ řekl.

„Vzhledem k tomu, že důvody uváděné prezidentem se nezakládají na pravdě, tak bychom považovali za důležité, aby se pan prezident s paní Zikmundovou osobně sešel a věci si vyjasnili,“ sdělil Výborný. Předpokládá, že potom by Zeman mohl svůj názor změnit. „Neznám důvody, proč by Sněmovna neměla trvat na své nominaci,“ uvedl.

Dodal, že ani Zikmundová si není vědoma ničeho, co by bylo relevantní překážkou k výkonu funkce na NKÚ. „Rozhodnutí prezidenta musíme vzít na vědomí,“ uvedl. Koalice se podle něj musí poradit o dalším postupu. Jednání očekává příští úterý. Nechtěl předjímat, zda bude koalice trvat na nominaci Zikmundové.

Vystudovaná právnička Zikmundová v NKÚ pracovala do roku 2012 jako ředitelka správní sekce. Z úřadu odešla poté, co skončil tehdejší prezident František Dohnal a úřad vedl viceprezident a nynější prezident Miloslav Kala. Zikmundová svůj odchod tehdy označila za čistku, Kala to ale popřel.

Dříve Zikmundová pracovala také jako tajemnice úřadu města Třebíč. V roce 2015 se neúspěšně ucházela o funkci náměstka ministra vnitra pro státní službu, takzvaného superúředníka. Poté byla náměstkyní pro ekonomiku a provoz na ministerstvu pro místní rozvoj, který vedla Karla Šlechtová (ANO). Pak pracovala na Úřadu pro ochranu osobních údajů a naposledy jako náměstkyně ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat