Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

O Zemana v Lánech se má starat firma, která loni byla aktivní minimálně

Prezidenta Miloše Zemana propouští z Ústřední vojenské nemocnice do domácího léčení. (25. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Péči o prezidenta Miloše Zemana převzala po jeho propuštění z Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) firma Senior Home Group, člen skupiny Penta Hospitals CZ. ÚVN jí předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Společnost vznikla v roce 2019 a ve vedení firmy je mimo jiné lékař Boris Štastný, bývalý předseda pražské ODS.
  17:22

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláři prezidenta republiky a poskytovatelem služby, kterým je právě zmíněná soukromá společnost Senior Home Group.

Firma na svém webu uvádí, že „poskytuje vysoce odbornou péči klientům v jejich přirozeném domácím prostředí prostřednictvím domácí zdravotní péče a pečovatelské služby. Přispívá tak ke spokojenému a bezpečnému zvládání stáří a zdravotních obtíží v pohodlí vlastního domova“. 

„Zdravotní domácí péče je ze své podstaty vždy poskytována všeobecnými sestrami v přirozeném domácím prostředí pacienta na základě indikace ošetřujícího lékaře a na základě ošetřovatelského plánu,“ řekl Šťastný.

Jak dodal, Senior Home Group se odštěpila od Alzheimer Home, která se dál věnuje pobytovým službám. „(Odštěpení) bylo z důvodu zvyšování kvality péče, aby se každá entita věnovala, čemu má,“ upřesnil k jejímu vzniku před dvěma lety.

Bližší podrobnosti o podobě léčby s odkazem na zákon Šťastný nesdělil. Obecně podle něj u všech pacientů v domácí péči platí to, že ošetřující lékař vždy stanoví, kdy a jaké úkony mají být pacientovi poskytovány. Uvedl také, že péče se může podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře vždy časem měnit.

Nyní bylo stanoveno, že o Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna zdravotní sestra. Jeho společnost také poskytne další personál, který bude poskytovanou péči podporovat, včetně vrchní zdravotní sestry, která bude jako manažerka na poskytování péče po nějaký čas dohlížet.

Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, Šťastný nepřiblížil. Nechtěl komentovat kvůli ochraně informací o pacientovi, jaké budou mít k dispozici přístroje. Obecně lze podle něj sdělit, že při domácí péči se běžně užívá technika, kterou mohou všeobecné zdravotní sestry obsluhovat.

Všechny sestry jsou podle něj očkovány proti covidu-19 a všichni pracovníci budou také při nástupu na směnu testováni přímo v Lánech antigenními testy pomocí „špičkového přístroje“.

Odborníci společnosti

Společnost Senior Home Group byla založena v prosinci 2019, jejím majitelem je firma Alzheimer Home Group, která z většiny patří společnosti Penta Hospitals CZ.  Pětinu pak drží podnikatel Milan Šedivý. Toho média označovala jako člověka blízkého kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi, v minulosti byl mimo jiné ředitelem Marily Příbram.

V péči kolem seniorů včetně těch postižených Alzheimerovou chorobou se Šedivý pohybuje řadu let, stál u zrodu Alzheimer Home Zátiší v Praze-Kunraticích, které se stalo základem současné skupiny Alzheimer Home Group.

Kromě Šedivého se ze známých jmen ve firmě angažuje také lékař Boris Šťastný, někdejší poslanec a zdravotnický expert ODS, který v posledních letech mimo jiné daroval 150 tisíc korun hnutí ANO.

Odbornost ošetřujícího týmu potvrdil šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. „Společnost se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Je v tom velmi zkušená. Kolegové z ÚVN mluvili s představiteli i ošetřovatelským týmem, je na vysoké úrovni,“ řekl Zima v České televizi.

V obchodním rejstříku je uložená účetní uzávěrka za rok 2020, ze které vyplývá, že firma v daném roce vykazovala jen minimální aktivitu a její hospodaření skončilo ztrátou 17 tisíc korun.

Základ skupiny, společnost s ručením omezeným Alzheimer Home, vznikla v roce 2014, už tehdy se v ní angažovali Šťastný s Šedivým. V červnu 2018 pak ve firmě získala majoritu (nejprve 70, od loňského prosince pak 80 procent) společnost Penta Hospitals CZ. Ta patří do firem kolem skupiny Penta Investments, jež ovládá například také síť lékáren Dr. Max, která je jedním největších řetězců svého druhu v Evropě.

Současná významná středoevropská investiční skupina Penta začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, kromě zdravotnictví i ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v ČR patří sázková kancelář Fortuna nebo mediální dům Vltava Labe Media.

Boris Šťastný

Po propuštění prezidenta převezli do Lán

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě. Podle ní se prezidentův zdravotní stav výrazně zlepšil. Přestože nemocnice nadále doporučuje nejvhodnější péči ve specializovaném zařízení, plně respektuje prezidentovo rozhodnutí hospitalizaci ukončit.

O Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Docházet za ním bude i fyzioterapeut, řekl šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že Zemana i jeho okolí opakovaně informovala o zdravotním stavu, predikci vývoje i možných rizicích a komplikacích. 

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Obdobné doporučení učinilo lékařské konzilium. „Pan prezident projevil své přání, aby mohl lépe pracovat, což samozřejmě zázemí zámku v Lánech je jistě lepší k jednání s budoucími kandidáty. Mohl dostat propustku na tři dny a pak se vrátit do nemocnice, ale pan prezident je v dobré kondici,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Kancléř Mynář na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že prezident jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12 hodin. Série schůzek s kandidáty na ministry nové vlády začne v Lánech v pondělí v 15 hodin, kdy Zeman přijme nominanta na ministra pro místní rozvoj Bartoše. „S kandidáty na členy nové vlády se bude Zeman scházet dva týdny, přicházet za ním budou podle abecedního pořadí,“ dodal kancléř.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat