Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman bude vetovat manželství homosexuálů, pokud zákon projde sněmovnou

Česko

  13:04aktualizováno  14:21
Prezident Miloš Zeman by vetoval zákon umožňující manželství osob stejného pohlaví, pokud bude přijat. Podpořil by naopak, aby se do Ústavy dostalo, že manželství je výhradně svazek muže a ženy. Zeman to prohlásil při návštěvě maďarské prezidentky Kataliny Novákové. „Rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ prohlásil Zeman.

„Pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat, protože nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy,“ prohlásil Zeman o návrhu na změnu občanského zákoníku, který by umožnil sňatky osob stejného pohlaví. Předložili ho poslanci pěti stran, nikdo z KDU-ČSL a SPD.

Stejnopohlavním párům podle prezidenta náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství.

Zeman se ovšem mýlí. Registrované partnerství nedává párům stejného pohlaví stejná práva jako manželům. Registrovaní partneři nemají například nárok na vdovský důchod a uzavřením partnerství jim nevzniká společné jmění, nemohou si ani společně osvojit dítě.

„Pokud bude předložen návrh změny Ústavy, kde bude manželství definováno jako vztah muže a ženy, bezesporu ho podpořím,“ řekl následně Zeman.

Děti se párům stejného pohlaví nerodí, argumentuje Zeman

Svou obhajobu manželství výhradně jako sňatku muže a ženy postavil prezident Zeman na tom, že slovo rodina je odvozené od slova rodit.

„Zatím jsem si nevšiml, že by ve stejnopohlavních párech k rození dětí docházelo,“ řekl prezident.

Ohradil se také proti tomu, pokud někdo zpochybňuje, že existují jen dvě pohlaví. „Já jsem, třebaže jsem počítal velmi pečlivě, zatím zjistil pohlaví pouze dvě. A u toho zřejmě do konce svého života zůstanu,“ prohlásil prezident Zeman.

„Slova odmítnutí prezidenta republiky, který při svém zvolení slíbil, že bude společnost hlavně spojovat, nás skutečně mrzí. Jeho výroky bohužel zraní hlavně tisíce gay a lesbických rodin s dětmi, které mají být právoplatnými občany a občankami naší země,“ reagovalo na vyjádření prezidenta Zemana sdružení Jsme fér, které usiluje o možnost „manželství pro všechny“.

Pod předloženým návrhem změny občanského zákoníka, která by umožnila manželství dvěma mužům či dvěma ženám, jsou podepsáni šéf rozpočtového výboru Josef Bernard z hnutí STAN, předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, místopředsedkyně Sněmovny a Pirátů Olga Richterová, ministr kultury Martin Baxa z ODS a místopředsedkyně sociálního výboru za opoziční ANO Jana Pastuchová.

„V 21. století není místo, abychom měli občany dvou kategorií,“ podpořil v úterý právo na manželství pro všechny vicepremiér, ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Není příliš pravděpodobné, že Zeman vůbec dostane šanci manželství osob stejného pohlaví vetovat. Projednání podobných typů návrhů trvá v parlamentu řadu měsíců a prezidentovi Zemanovi končí mandát začátkem března příštího roku.

Na to upozornila i Pekarová Adamová. „Vzhledem k délce legislativního procesu je názor stávajícího prezidenta už poměrně nerelevantní, protože v čase zbývajícím z jeho mandátu tento zákon Parlament vysoce pravděpodobně projednat nestihne,“ uvedla v úterý předsedkyně TOP 09:

Manželství zapsat do Ústavy jen jako svazek muže a ženy se chystají konzervativní poslanci

Lidovci si dovedou představit řešit některé věci související s registrovaným partnerstvím osob stejného pohlaví, například otázky dědění v případě úmrtí jednoho z registrovaných partnerů, ale říkat svazku osob stejného pohlaví manželství je pro ně tabu.

Ve Sněmovně se tak znovu objeví i návrh zakotvit manželství jako svazek muže a ženy i do Ústavy, který by Zeman podepsal.

Podobný návrh předložili konzervativní poslanci i v minulém volebním období, ale nebyl přijat, stejně jako návrh zastánců manželství osob stejného pohlaví.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat