3. dubna 2009 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident NKÚ čelí trestnímu oznámení

František Dohnal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal čelí trestnímu oznámení kvůli kauze s dotací poslance Petra Wolfa. Podle trestního oznámení Dohnal nesplnil oznamovací povinnost a neinformoval policii o možném spáchání trestného činu. O problémovém financování přitom věděl už v roce 2006. Dohnal pochybení odmítá.

Informaci přinesl server iDNES.cz. Ostravská rodinná firma poslance Petra Wolfa UT 2002 dostala v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí na dva projekty přes 11 milionů korun. Bývalý sociální demokrat a dnes nezařazený poslanec Wolf čelí podezření, že jeho firma veřejné peníze z dotace zneužila.

Exkontrolor NKÚ: Dohnal nesplnil povinnost
Trestní oznámení na Dohnala podal ve středu bývalý kontrolor NKÚ Karel Světnička. Tvrdí, že se jeho někdejší šéf mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, protože nesplnil povinnost, která z jeho pravomoci vyplývá.

Dohnal serveru řekl, že kontrolovanou osobou byla společnost UT 2002, s.r.o., nikoli poslanec. "I z textu zákona, který použil pan Světnička ve svém oznámení, je zřejmá povinnost oznámit 'skutečnosti, nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin'. Takové skutečnosti jsme ovšem ve zmíněné kontrolní akci nezjistili," uvedl.

"Podezření tu evidentně bylo"
Podle Světničky ale Dohnala usvědčují jeho vlastní slova z tiskového prohlášení z června 2008, ve kterém prezident NKÚ tvrdí, že jeho úřad neprokázal "zneužití dotace", proto ani oznámení finančnímu úřadu nepodával. "Úkolem NKÚ není prokazovat 'zneužití' někoho nebo něčeho, ale splnit oznamovací povinnost podezření z trestné činnosti. A podezření tu evidentně bylo," uvedl Světnička.

Dohnal podle Světničky v druhé polovině roku 2006 o dotaci věděl, informace o ní byla totiž zveřejněna ve Věstníku NKÚ z roku 2006 a na webových stránkách úřadu. Server uvádí, že v té době se k veřejnému materiálu dostala ČSSD. Při prezidentské volbě v roce 2008 pak Wolf tvrdil, že ho šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek materiálem vydíral ve snaze přinutit ho k hlasování pro Jana Švejnara. Poslanec pak opustil klub ČSSD a začal podporovat vládu.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!