20. února 2012 10:00, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dohnal jako šéf NKÚ končí. Soud mu potvrdil podmínku

František Dohnal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA František Dohnal končí ve funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Městský soud v Praze v pondělí zamítl obě odvolání v jeho případu a potvrdil tím verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7. Ten mu loni v srpnu uložil podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření jeho úřadu.

"Neumím si představit, že by to mohlo být vykládáno jinak, než že mandát pana Dohnala tímto rozhodnutím zaniká," sdělil po vynesení rozsudku Dohnalův advokát Václav Vlk. Chystá se ale podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "Nepředpokládám, že by se pan Dohnal pak do funkce vrátil," řekl s tím, že se u Nejvyššího soudu bude domáhat finanční kompenzace.

Nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) budou vybírat poslanci, na jejich návrh ho jmenuje prezident republiky.

Ať NKÚ kontroluje i státní firmy, žádají nevládní organizace

Nevládní organizace bojující proti korupci chtějí, aby byly kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) rozšířeny také na firmy ovládané státem a samosprávami. S návrhem přišly sněmovní výbory a jedině ODS je proti. "Původně se příslib těchto kontrol objevil v koaliční smlouvě, už se ale nedostal do vládního návrhu na rozšíření pravomocí NKÚ," vysvětluje Martin Fadrný z Ekologického právního servisu. Nevládní organizace se podle něj obávají toho, že koalice od návrhu ustoupí, či se budou jednání o věci dál odkládat.

Obvodní soud šéfa NKÚ uznal vinným ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vyměřil mu osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Dohnal již dříve namítal, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn před politickými vlivy. "Kdybych byl nyní postaven do stejné situace, postupoval bych naprosto stejně jako v minulosti," řekl před časem.

Dohnal dostal podle obžaloby na konci roku 2010 oznámení o tom, že kontrolní výbor Poslanecké sněmovny zahájil prověrku úřadu. Poslanci ho zároveň požádali o součinnost při auditu a o předložení dokumentů, které jsou podle nich pro jejich práci nutné. Dohnal požadavek odmítl, přestože již za stejné jednání dostal dříve padesátitisícovou pokutu. Protože je jako šéf NKÚ zodpovědný za jeho hospodaření, chtěl podle žalobců zabránit kontrole a vyhnout se postihu za případné chyby.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?