Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident: Omezení svrchovanosti je nastoleno skrytě

Česko

NE smlouvě vs. ANO smlouvě

Hlavním kritikem Lisabonské smlouvy je prezident Václav Klaus. Ve svém vystoupení před Ústavním soudem včera vyjmenovával jeden argument proti nové euroústavě za druhým.

Varoval například soudce před tím, že stojí před zásadním rozhodnutím, které ovlivní Česko nikoli nyní, ale hlavně v následujících letech. „Zavážeme jím i několik příštích generací.“ Ve své argumentaci prezident prohlásil, že je ohrožena česká suverenita. „Lisabonská smlouva zahajuje proces, na jehož konci bude Evropská unie suverénem, který bude nařizovat normy nejen jednotlivým členským státům, ale také jejich občanům,“ uvedl Václav Klaus.

„Lisabonská smlouva je tedy v rozporu i s ústavním principem svrchovanosti českého lidu,“ dodal pak.

Nepřímo varoval také před samotnou Evropskou unií. Podle něj rozhodnutí soudu „nesmí být produktem naivních iluzí o realitě mezinárodní politiky, které nás v minulosti už tolikrát zklamaly“.

Podle prezidenta Klause je největší riziko Lisabonské smlouvy v tom, že „omezení svrchovanosti je nastoleno skrytě, je zašifrováno v nepřehledných článcích a ustanoveních“. Zajímavá je podle Klause argumentace vlády, která se ve svém prolisabonském postoji opírá o tzv. „materiální jádro“. Vláda totiž z tohoto vyvozuje, že smlouva je v pořádku. „Podle mého názoru je tomu právě naopak,“ říká prezident.

„Pokud by Lisabonská smlouva vstoupila v platnost, jejím prostřednictvím by bylo možné shora , z Evropy, exekutivně prosadit i to, co by žádný národní parlament nikdy neschválil. Byla by tím prohloubena možnost obcházet národní zákonodárné sbory, což by v členských státech, včetně České republiky, zásadně oslabilo demokracii,“ dodal Klaus, který na svém vystoupení pracoval několik týdnů.

Podle něj hrozí, že pokud by byla Lisabonská smlouva aplikována, stala by se z Evropy federace. To ale podle prezidenta česká Ústava nedovoluje. Klaus se navíc bojí, zda unijní orgány, jejichž vliv má být posílen, podléhají dostatečné demokratické kontrole.

Prezident již dříve uvedl, že pokud soudci dokument posvětí a vláda i parlament schválí, podepíše jej jen v případě ratifikace v Irsku. Irové smlouvu letos v červnu odmítli v referendu. Tamní vláda nicméně hledá možnost, jak dokument znovu vrátit do hry.

PROTI Smlouva je v rozporu s principem svrchovanosti českého lidu

Autor: