Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Právo vítězí nad nenávistí.“ Pavel jmenoval profesory přehlížené Zemanem

Historik umění Jiří Fajt se po osmiletém boji stal profesorem. (21. června 2023) foto: ČTK

Prezident Petr Pavel ve středu v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Byli mezi nimi i historik umění Jiří Fajt a fyzik Ivan Ošťádal, kterým Pavlův předchůdce Miloš Zeman odmítal titul udělit kvůli výhradám k jejich minulosti. Oba akademici na nejvyšší vysokoškolský titul čekali osm let. Celkem Pavel předal jmenovací dekrety 93 profesorům.
  10:53aktualizováno  13:03

Jmenování profesorů navrhuje vědecká nebo umělecká rada příslušné vysoké školy. Jmenovací dekrety obou kandidátů Univerzity Karlovy v Praze odmítl Zeman podepsat na jaře 2015, spolu s Fajtem a Ošťádalem byl mezi nimi rovněž Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze. Zeman svůj krok tehdy zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Následovaly soudní spory.

V roce 2021 soud pravomocně rozhodl, že nejmenování Ošťádala a Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Zeman pak neuspěl ani se svými kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu. Přesto je během svého mandátu nejmenoval. Eichlera, který vzal už v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět, Zeman jmenoval profesorem v roce 2021.

Kvůli sporům o jmenování některých docentů profesory předával jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident. Ve středu je tak noví profesoři dostanou opět z rukou hlavy státu.

„Osobní nenávist a pomsta“

„Během těch dlouhých let mi byly vytýkány rozličné věci, které se ale měnily tak rychle, jak to či ono bylo vyvraceno. Nakonec z oněch takzvaných oficiálních důvodů nezbylo zhola nic. A pod mlhovinou těchto manipulativních spekulací to byly, podle mého soudu, osobní nenávist a pomsta za to, že jsem otevřeně vyjadřoval svoje názory, např. na podporu Karla Schwarzenberg během volebního klání s Milošem Zemanem,“ zhodnotil pro iDNES.cz možné důvody Zemanova bojkotu třiašedesátiletý historik umění Fajt.

Připustil také, že po nedobrovolném odchodu z Národní galerie, kterou vedl z pozice ředitele, se dozvěděl, že „hradní klice měl vadit i sociálně kritický program Galerie. Záměrně jsme nastavovali neúprosně čisté zrcadlo Zemanovu pročínskému patolízalství,“ nebere si servítky.

Přestože spor bývalé hlavy státu s částí českých univerzit budil více pozornosti, než by bylo zdrávo, protože se do celé záležitosti vložil i soud, neobává se Fajt, že by to vrhalo na tuzemské školství temný stín. „To je a bude hodnoceno na základě jiných kritérií. Spíše bych v tom viděl pouhý lokální folklór Zemanova bezprávního prezidentování.“

Zvítězily pravda a právo, těší historika

Přestože měl být Fajt jmenovaný profesorem přes osmi lety, největší radost nemá ani tak z titulu, jako ze změny hlavy státu. „V souvislosti s mojí situací mě pak napadá jedině okřídlené rčení Václava Havla, které bych však pro můj případ lehce modifikoval na ‚pravda a právo zvítězily nad lží a nenávistí‘.“

První impuls, že by se jmenování mohlo podařit za prezidenta Petra Pavla, přišel přímo od bývalého náčelníka generálního štábu, který se o tom zmínil v médiích. Poté to také zmínila kancléřka Jana Vohralíková. „Samozřejmě jsem měl informace o probíhajících jednáních i od advokátů, kteří mě a Univerzitu Karlovu (UK, pozn. red.) zastupovali v opakovaných a úspěšných žalobách proti prezidentovi,“ vysvětluje Fajt.

Jmenování profesorem přesto přichází v době, kdy Fajt již nepůsobí na žádné z českých univerzit. V minulosti pracoval právě na UK, nyní má několik doktorandů v Německu, které chce dovést k promoci. Kromě toho pracuje ve Státních uměleckých sbírkách v Drážďanech, kde má na starost program a mezinárodní vztahy.

„Připravil jsem zde Českou sezónu, během níž v saské metropoli vystupovaly na dvě stovky českých umělkyň a umělců. Dodnes je v Drážďanech k vidění rozsáhlá interaktivní instalace Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, jakož i výstava představující díla české klasické moderny v dialogu s pracemi současných umělkyň a umělců,“ popisuje s tím, že připravuje výstavní projekty, které budou k vidění nejen v Drážďanech, ale také v Praze.

„A rád bych dokončil rozepsanou knihu o středověkém sochařství ve středním Německu. Nevylučuji, že se k přednášení ještě někdy vrátím,“ nebere univerzitu za uzavřenou kapitolu.

Jmenovací dekret si tak z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhla vědecká nebo umělecká rada příslušné vysoké školy. Návrhy dříve schválila vláda a jmenovací dekrety podepsal prezident.

Nejvíce nových profesorů, a to 30, navrhla Univerzita Karlova v Praze. Devět profesorů bylo jmenováno na návrh Vysokého učení technického v Brně, osm na návrh Masarykovy univerzitě v Brně a sedm na návrh Českého vysokého učení technického v Praze. Noví profesoři jsou mimo jiné i z Univerzity Palackého v Olomouci, z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a z České zemědělské univerzity v Praze.

Vedle Fajta a Ošťádala se nositeli nejvyššího vysokoškolského titulu stali například psycholožka Lenka Krámská, která vede oddělení Klinická psychologie v pražské Nemocnici Na Homolce, právník a vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva na Masarykově univerzitě Filip Křepelka a Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, který vede Centrum prevence rizikové virtuální komunikace.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...