Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Problém musíme řešit komplexně, cílem je forma státnosti pro Palestince, řekl Pavel

ilustrační snímek foto: ČTK

Prezident Petr Pavel ve středu zakončí návštěvou Kataru třídenní cestu po Blízkém východě. Po společném jednání s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním uvedl, že Katar může plnit důležitou roli v řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Oba státníci se shodli na tom, že situaci v Gaze je nutné řešit v komplexnějším balíku. Konkrétním cílem by podle něj měla být forma státnosti pro Palestince.
  10:57aktualizováno  16:38

„Shodli jsme se na tom, že bezpečnostní situaci konkrétně v Gaze je nutné řešit v komplexnějším balíku. To znamená nejen za účasti regionálních států a hlavních světových hráčů, ale také jako balík, který má konkrétní cíl,“ řekl Pavel. Tím je podle něj právě forma státnosti pro Palestince.

Pavel dodal, že Česko bude nadále rozvíjet spolupráci s Katarem na diplomatické, obranné a obchodní úrovni.

Prezident Petr Pavel během návštěvě Kataru (17. ledna 2024)

„Chtěl bych říct, že Katar je pro nás velice slibným partnerem. Je to země, která v posledních letech výrazně přispěla k urovnání některých velkých napětí ve světě, ať už to byla situace v Afghánistánu, situace na Ukrajině nebo teď v Palestině,“ řekl po jednání s emírem Pavel novinářům.

Dodal, že v Kataru působí 27 českých firem a potenciál spolupráce s arabskou zemí je veliký a zatím nevyužitý. Katar může být podle něj důležitým spojencem v řešení konfliktů. V zájmu Česka je podle něj vztahy s Katarem rozvíjet. „Patří mezi umírněné země v regionu a s takovými se vyplatí vést dialog,“ uvedl.

„Je potřeba vnímat pragmaticky to, že jsme v přátelském vztahu s Izraelem, neznamená, že bychom neměli jednat s arabskými zeměmi. V životě není nic černobílé a tak je to i v mezinárodních vztazích. Je třeba hledat cesty a spolupracovat,“ dodal.

V nemocnici navštívil izraelského herce

„Rád jsem vyhověl přání, abych navštívil vojáky zraněné v bojích. Potkali jsme se i s jejich rodinami v nemocnici v Tel Avivu. Mezi nimi byl také herec ze seriálu Fauda Idan Amedi, který byl povolán a raněn,“ řekl prezident k návštěvě, kterou absolvoval před odletem do Kataru. Fauda je akční thriller o zvláštní protiteroristické jednotce izraelské armády.

Katar český prezident považuje za možná jedinou zemi, která má nejsilnější páky na vedení palestinského hnutí Hamás, jehož ozbrojenci loni 7. října zaútočili na izraelské pohraničí, kde povraždili na 1 200 lidí a dalších zhruba 240 unesli. Izrael v reakci na útok zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy, kde válka trvá už více než 100 dní.

„Pokud se vedení Kataru rozhodne k nějakému většímu tlaku na Hamás ohledně propuštění rukojmích, případně opuštění Pásma Gazy, tak by to výrazně pomohlo ke zlepšení situace,“ řekl v úterý Pavel.

Do Dauhá prezident přijel z Izraele, kde v Jeruzalémě jednal s vrcholnými politickými představiteli. Navštívil napadenou vojenskou základnu na hraničním přechodu Erez mezi Gazou a Izraelem, která byla zasažena právě při útoku 7. října, i Národní kybernetické ředitelství (INCD) v Beerševě.

Autoři: ,