Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel už milosti řeší sám. Za tři dny jich přišlo 45, ve frontě jsou další stovky

Prezident Petr Pavel při novoročním projevu 1. ledna 2024. foto: ČTK

Od nového roku rozhoduje o milostech výhradně prezident. Petr Pavel se tím odlišil od svého předchůdce Miloše Zemana, který agendu delegoval na ministerstvo spravedlnosti. Pavel však svou pravomoc zatím nijak nevyužil. „Od 1.ledna do 3. ledna 2024 bylo do Kanceláře prezidenta republiky doručeno celkem 45 žádostí o milost,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Hradu Petr Fučík. Celkem Pavel obdržel již 892 žádostí.
  19:50

Od 1. ledna 2024 skončila desetiletá éra zavedená bývalým prezidentem Milošem Zemanem, kdy milosti v první fázi posuzovalo ministerstvo spravedlnosti a Hradu postupovalo pouze ty, které splňovaly podmínky nastavené Milošem Zemanem.

Kancelář prezidenta republiky pro agendu vytvořila čtyři nová pracovní místa, na která se přesunou zaměstnanci právě z ministerstva spravedlnosti. Oddělení má celkem sedm zaměstnanců, na čtyři z nich se konala výběrová řízení, ostatní obsadili stávající zaměstnanci hradního odboru legislativního a právního.

Není stanovena lhůta na vyřízení

Mluvčí Hradu Petr Fučík pro iDNES.cz řekl, že od začátku funkčního období, tedy od 9. března 2023 do 3. ledna 2024, bylo do Kanceláře prezidenta republiky doručeno celkem 892 žádostí o milost.

„Dodáváme, že do konce roku 2023 mohly být žádosti o milost zasílány jak do Kanceláře prezidenta republiky, tak přímo na ministerstvo spravedlnosti,“ připomněl Fučík.

Mluvčí Hradu také sdělil, že dosud prezident Pavel žádnou milost neudělil. „Od 1.ledna do 3. ledna 2024 bylo do Kanceláře prezidenta republiky doručeno celkem 45 žádostí o milost,“ uvedl k prvním dnům letošního roku.

Fučík současně poznamenal, že délka řízení o žádostech se může individuálně lišit podle složitosti případu a doby potřebné k obstarání všech nezbytných dokumentů a materiálů.

„Pro vyřízení žádosti o milost není ze zákona stanovena žádná lhůta,“ pokračoval Fučík. V rámci řízení se podle Fučíka posoudí veškeré okolnosti daného případu s tím, že ke každé žádosti o milost bude přistupováno zcela individuálně.

„Pan prezident se bude žádostmi o milost zabývat postupně tak, jak budou Oddělením milostí zpracovávány,“ dodal mluvčí Hradu.

Zemanova kontroverzní rozhodnutí

Bývalý prezident Miloš Zeman agendu udělování milostí předpisem v roce 2013 převedl na ministerstvo. Pavel už dříve řekl, že chystá rovněž revizi kritérií pro udělování milostí, posuzovat by se mohly například i sociální důvody. Na začátku loňského prosince Hrad uvedl, že milosti bude udělovat jen ve výjimečných případech.

Za Zemana mohlo ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené trpící závažnou chorobou nebo nevyléčitelným onemocněním bezprostředně ohrožujícím život.

Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí - omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.

„Pan prezident chce rozhodovat sám o těch věcech od 1. ledna příštího roku (letošního pozn. red.) nejpozději,“ avizoval loni v záři v pořadu Otázky Václava Moravce ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

„Já to vítám hlavně proto, že pravomoce, které má z Ústavy, má dělat sám,“ dodal.

12. května 2017

Autor: