Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina má nedostatek munice, Rusové jí vypálí až pětkrát víc, řekl Pavel

Česko

  11:23aktualizováno  14:01
Ukrajina má kritický nedostatek munice, s partnery budeme hledat cesty, jak dodávky zvýšit. Rusové navíc vystřelí denně pětkrát více střel. Řekl to prezident Petr Pavel, když se vrátil po dvoudenní cestě z Ukrajiny. Tam zavítal společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kde se potkali se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

„Celá naše návštěva byla velká cesta. Přes noc jsme cestovali, přes den jednali. Bylo to náročné na organizaci a zabezpečení. Chci všem, kdo se na tom podíleli, poděkovat. Ochranným týmům, velvyslanectví. Dosáhli jsme všech cílům, kterých jsme chtěli,“ začal brífink prezident.

„Cesta nebyla jenom symbolickým gestem, ale i snahou o naplnění konkrétní podpory. Zhodnocení dosavadní a naznačení další podpory. Také byla podkladem pro mnoho úkolů, na kterých budeme dál pracovat. Týkají se poválečné obnovy Ukrajiny či vzájemné spolupráce. Cestou se Zuzanou Čaputovou jsme chtěli dát najevo, že sdílíme stejné hodnoty a svoboda pro nás není prázdným pojmem,“ doplnil.

Hlava státu také zmínila, že navštívila výcvikový polygon u města Dnipro, kde Pavel měl možnost vidět i český raketomet Přemysl. „Potěšilo mě, že jsou naše raketomety na Ukrajině déle než rok a stále fungují. Obranu ale brzdí nedostatek munice. Velice kreativně budeme hledat cesty, jak ve spolupráci s našimi spojenci dostat na Ukrajinu to, co budou potřebovat,“ řekl.

Není proto možné začít ofenzivu, ani držet úspěšnou obranu, když nemají Ukrajinci dostatek nábojů nejenom do děl, ale ani do zbraní či tanků. „Spojenci posílají leopardy nebo abramsy. Ukrajinci je ihned nasadí do bojů, po pár dnech je ale musí stáhnout zpátky, protože nemají náboje. Z této účinné techniky se pak stává skladová technika,“ posteskl si bývalý náčelník generálního štábu.

Již po setkání se Zelenským Pavel zmínil, že se bude snažit otevřít přístupovou debatu do EU pro Ukrajinu již letos. Na brífinku pak vysvětlil, jak toho chce dosáhnout: „Nemám rozhodovací pravomoc, abych přesvědčil další členy EU, ale můžu s nimi o tom hovořit. Začal jsem již v Bruselu. Panuje na tom shoda, i když ne mezi všemi. Při každé možnosti o tom budu se spojenci hovořit.

Jako možné cesty, jak podporovat Ukrajinu a pomoci ji s poválečnou obnovou, vidí hlava státu například ve zdravotnictví. „Navštívil jsem nemocnici v Dnipru a předal náš dar v podobě devíti polohovacích lůžek. Angažovat se ale můžeme například i v dopravě, ve městě působí zaměstnanci ŠKODA transportation. Dvakrát týdně se nyní učí česky a těší se, až se budou moci zapojit do obnovy,“ řekl prezident.

Vrchní velitel ozbrojených složek závěrem zmínil kontrast celé války. Zatímco v jednom místě chodí v jarním počasí maminky s kočárky, o kousek vedle je vybombardovaný dům, ve kterém zahynulo 47 lidí, mezi oběťmi přitom byly i děti.

Promluvil i práci ukrajinského velení, které nyní chystá návrh dokumentu o bezpečnostních zárukách podobně, jako to v minulosti udělal například Izrael. „Budou ho projednávat se spojenci, aby mohl být na summitu ve Vilniusu schválený. Nebude to plnohodnotný článek 5, jsou různé formy a podoby, také ho budeme analyzovat.

Pavlův vzkaz Rusům zaujal ukrajinská média

Jak sám Pavel na brífinku po návratu zmínil, na Ukrajině viděl i českou techniku, kterou ministerstvo obrany obráncům darovalo. Na raketomet Přemysl pak napsal „Go home, Russians. Until it’s too late.“ (Jděte domů, Rusové. Než bude pozdě, pozn. red.). A právě tento vzkaz zaujal tamní tisk.

Píše o něm také kupříkladu agentura Unian, která zároveň informuje o Pavlově setkání s ukrajinskými vojáky v Dněpropetrovské oblasti, agentura Ukrinform, jež připomněla Pavlovo působení na vrcholné pozici v NATO, nebo server Obozrevatel. Ukrinfom mimo jiné zaznamenal jednání prezidenta s místními činiteli o obnově Dněpropetrovské oblasti, nad níž Česko převzalo záštitu. Weby Hromadske nebo Jevropejska pravda upozornily na prezidentovo setkání s vysídlenými Ukrajinci.

Ukrajinská média informovala už dříve o pátečním programu Pavla a Čaputové, kromě jejich oficiálních setkání s ukrajinskými činiteli si povšimla mimo jiné faktu, že státníci museli kvůli vzdušnému poplachu v pátek na čas do hotelového krytu. Ukrajinska pravda v souvislosti s návštěvou prezidentů Česka a Slovenska poznamenala, že vysoce postavení zahraniční představitelé od začátku ruské invaze jen zřídka zůstali na Ukrajině přes noc.

Prezident strávil na cestě asi šestnáct hodin

Ve vlaku z východoukrajinského Dnipra strávil Pavel asi 16 hodin. Po vystoupení na vlakovém nádraží v polském městě Přemyšl, kam dorazil před 10:00, ho čekala hodinová cesta na letiště do Rzeszówa a následně ještě let do Prahy. Na vojenském letišti v Praze Kbely přistál krátce po půl jedné.

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označila česká hlava státu za „malého velkého muže“. „Všiml jsem si, že se směje mnohem méně než dřív. Moc důvodů k úsměvu totiž nemá,“ napsal dopoledne Pavel na Twitteru.

Na Ukrajinu zamířil Pavel s Čaputovou

Pavel na Ukrajinu vyrazil ve čtvrtek večer společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Do Kyjeva přijeli vlakem za přísných bezpečnostních opatření v pátek ráno. Část programu měli společný. Navštívili spolu město Borodjanka, kde si prohlédli domy poničené ruským bombardováním.

V Kyjevě uctili památku padlých vojáků a připomněli si přísahu československých legionářů na kyjevském Sofijském náměstí v roce 1914. Pavel také navštívil město Buča, které se stalo jedním ze symbolů válečných zločinů, ze kterých Ukrajina obviňuje Rusko.

Odpoledne se sešli s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten je ujistil, že je Ukrajina připravena splnit všechny podmínky pro vstup do Evropské unie. Pavel se hodlá zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku.

V pátek v noci Pavel odjel se svou delegací vlakem do Dnipra na východě Ukrajiny. Stal se podle Pražského hradu prvním zahraničním prezidentem, který po loňské ruské invazi východ Ukrajiny navštívil.

Dněpropetrovská oblast sousedí s regiony, kde se odehrávají přímé boje mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Dnipro leží několik desítek kilometrů od frontové linie a v pátek ráno se stalo jedním z terčů rozsáhlého ruského vzdušného útoku. I když jsou v Dnipru časté letecké poplachy, Pavel se během svého pobytu ve městě do krytu uchýlit nemusel.

Právě na obnovu Dněpropetrovské oblasti se chce Česko po dohodě s Ukrajinou a spojenci zaměřit. Bude to znamenat příležitosti pro české firmy. Pavel v Dnipru jednal mimo jiné s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Podle Pavla je nyní hlavní posunout se od pomoci ke spolupráci, jež by se mohla rozvinout ve zdravotnictví, vzdělávání, výzkumu či energetice.

Pavel v Dnipru také uctil památku padlých vojáků, navštívil místo, kde v lednu ruská raketa zničila panelový dům a zabila téměř 50 lidí nebo si prohlédnul zařízení pro vnitřní uprchlíky. Zastavil se také v nemocnici, kde se léčí zranění vojáci nebo navštívil polygon, kde se ukrajinské jednotky připravují před odjezdem na frontu. Prohlédl si též armádní techniku, kterou poskytlo Česko.

Z Dnipra Pavel odjel krátce po 18:30, před odjezdem si společnou fotografii vyžádala řada lidí, kteří se na organizaci jeho cesty podílel.

Autoři: ,