Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident s pěti třídami

Česko

Jihoafričany chce vést Jacob Zuma - populista, který chce „zatočit s chudobou a s AIDS“

JOHANNESBURG/PRAHA Ještě před čtyřmi lety Jacoba Zumu kde kdo odepisoval, ve včerejších volbách v Jižní Africe byl však jasným favoritem na úřad prezidenta. Bývalý pasák dobytka, který absolvoval všeho všudy pět tříd základní školy, a spoluvězeň Nelsona Mandely nemá za hranicemi Jižní Afriky nejlepší pověst, samotní Jihoafričané, především pak černošská většina, na něj však nedají dopustit. Lídr nejsilnější jihoafrické politické strany, Afrického národního kongresu, se podle nich stal obětí intrik, které rozehrál prezident Thabo Mbeki.

Sám sebe dokonce Zuma označuje za „socialistu“ a investory děsí slogany typu „přerozdělování

bohatství“ Přestože spolu od roku 1999 plných šest let řídili zemi - Mbeki jako prezident a Zuma jako viceprezident - jejich vztahy byly víceméně napjaté. Mbeki, jinak nástupce Nelsona Mandely v čele Afrického národního kongresu, viděl v Zumovi čím dál většího konkurenta. V červnu roku 2005 proto Zumu zbavil úřadu na základě obvinění z korupce.

Ústřední postavou kauzy byl přitom Zumův finanční poradce souzený pro korupci a zpronevěru. Zuma se úspěšně obhájil, nicméně po prvním soudu následoval další, který tentokrát vinil ze zpronevěry a uplácení přímo jeho. V případě, že by jej soud shledal vinným a vyměřil mu víc než roční vězení, zbavil by ho tak automaticky možnosti kandidovat do parlamentu, potažmo na úřad prezidenta.

A aby toho nebylo málo, musel se Zuma před soudem zodpovídat ještě z údajného znásilnění. Obvinila ho dcera jeho bývalého přítele, ale soudce došel na základě výpovědí svědků k závěru, že spolu měli poměr, a že se tudíž se Zumou v inkriminovaný den vyspala dobrovolně (Zuma u soudu pronesl pár „nesmrtelných“ výroků, kterými si utrhl mezinárodní ostudu, jako například ten, že věděl, že je dotyčná nakažená virem HIV, a proto - aby se nenakazil - se po aktu „dokonale osprchoval“).

Buď jak buď, pravdou je, že Zuma u všech soudů vyhrál. Přesto jej pozorovatelé odepisovali - jednou provždy na něm prostě ulpěl stín podezření. Zuma to však nevzdal, vytáhl do „války“ s Mbekim a v prosinci roku 2007 jej drtivě porazil ve volbách šéfa Afrického národního kongresu.

Mbeki kontroval dalším obviněním - tentokrát se k údajné korupci a zpronevěře přidalo ještě praní špinavých peněz. Soudce obvinění nejen zamítl, ale dokonce je označil za „protiprávní“. Události pak nabraly rychlý spád. Mbeki byl vyzván Africkým národním kongresem, aby rezignoval na úřad prezidenta, což následně učinil. Prozatímním prezidentem byl jmenován Kgalema Motlanthe.

Zuma je populista - oblibu mezi černošskou většinou si získal hlavně tím, že chce bojovat s chudobou a s AIDS. Co se ekonomiky týče, sám sebe označuje za „socialistu“ a zahraniční investory děsí slogany typu „přerozdělování bohatství“, které znějí nebezpečně podobně tomu, co se léta praktikuje v sousedním Zimbabwe.

Lídr Afrického národního kongresu se

prý stal obětí intrik, které rozehrál prezident

Thabo Mbeki Zuma se snaží podobné obavy rozptýlit tvrzením, že nechystá „radikální“ změny, investory, pro které je Jižní Afrika zajímavá hlavně dík bohatým nalezištím nerostných surovin, to ale podle všeho moc neuklidnilo. Například Američané prý „přinejlepším nevědí, co od něj čekat“, napsal deník The New York Times.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Prodej pozemku 4845 m2, Křižánky
Prodej pozemku 4845 m2, Křižánky

Křižánky - České Milovy, okres Žďár nad Sázavou
5 000 000 Kč