Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Prezident svým signálům věří

Česko

ANALÝZA

Návrat „předsedy“ Klause? Prezident stále častěji zasahuje do dění v čele ODS

PRAHA Byl začátek prosince 2002 a tehdejší předseda ODS Václav Klaus byl při rozhovoru s LN požádán, aby zhodnotil čtveřici kandidátů, kteří se chtěli stát jeho nástupci v čele ODS. Klaus dlouho nepřemýšlel. Nejprve se zmínil o Petru Nečasovi, pak o Vlastimilu Tlustém, který vůbec nekandidoval, poté zhodnotil Jana Zahradila, Miroslavu Němcovou a až nakonec se zastavil u Mirka Topolánka.

Uvedený rozhovor vyšel v den kongresu ODS, který měl Klausova nástupce vybrat a „otce zakladatele“ zvolit čestným předsedou strany. Nynější prezident si tehdy objednal stovky kusů LN přímo do sálu. Chtěl, aby si delegáti přečetli, v jakém pořadí o jednotlivých kandidátech promluvil, a brali to jako vzkaz o preferencích odcházejícího předsedy. Když LN pořadí kandidátů v textu na první straně novin přeházely, Václav Klaus byl velmi rozezlený. Tak moc zřejmě „vysílání signálů“ věřil, což tehdy potvrzovali i jeho blízcí spolupracovníci.

Tak silné signály dovnitř ODS jako nyní ještě Václav Klaus od svého prvního zvolení prezidentem nikdy nevysílal.

Do boje za změnu Byť to zůstalo naplno nevyřčeno, jsou jeho poselství jasná: Topolánek v čele ODS straně škodí, bylo by třeba se ho na nadcházejícím kongresu ODS zbavit. A pokud možno místo něj instalovat Klausova oblíbence Pavla Béma.

Už prvním výrokem k debaklu ODS v krajských volbách dal prezident své preference jasně najevo, když mluvil o tom, že lidé chtějí změnu a „obětí se poněkud nezaslouženě stali naši hejtmani“.

Právě ti hejtmani, které předtím z neúspěchu nařkl Topolánek, protože odmítli centrální kampaň. A ti samí hejtmani, kteří byli a jsou na stávajícího šéfa ODS nejvíce nabroušeni, požadují jeho výměnu.

Se třemi lídry regionálního proudu, Pavlem Bémem, Petrem Bendlem a Evženem Tošenovským, pak prezident vytáhl do boje. Bez ohledu na kritiku ostatních v čele s ČSSD (stejně o mně říkali, že jsem čestný předseda ODS) se zmiňovaným triem agitoval na mítinku v Praze. Poté podpořil i dalšího protitopolánkovského hejtmana Petra Skokana a Klausův tajemník Ladislav Jakl naznačil, že je prezident s Topolánkem nespokojen. Fakt, že to včera popíral, je obvyklým koloritem Klausových signálů.

Už jednou se prezident proti Topolánkovi výrazně postavil. To když jej po krachu první vlády ODS nepověřil sestavováním vlády druhé, ale bez předchozí konzultace jej jmenoval premiérem. Situace se pro šéfa ODS zdála bezvýchodná. Podobně jako nyní.

***

Jak Václav Klaus hovořil o politické roli prezidenta

prosinec 2002 Nebudu bojovat s novou ODS

leden 2003, první kandidátský projev Prezident nesmí být hybatelem politické scény, ale nenápadnou autoritou schopnou nepřímo ovlivňovat politické procesy.

leden 2003, první kandidátský projev Svou liberálně konzervativní orientací se netajím, ale nevnímám ji úzce stranicky a při výkonu prezidentské funkce bych žádné politické nebo zájmové uskupení nepreferoval.

březen 2003, inaugurační projev Ambice být hybatelem politické scény však nemám. Politické procesy chci ovlivňovat jen nepřímo. Chci být uvážlivým svorníkem na vrcholu pyramidy našeho ústavního systému, nikoli jeho neuralgickým bodem.

únor 2008, před prezidentskou volbou Čestný předseda opravdu není víc než čestný doktor nějaké univerzity nebo něco takového. Já jsem byl opravdu na klubu ODS za pět let jednou jedinkrát teď před měsícem.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...