Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Prezident: Sýrie je obětí spiknutí

Česko

Protivládní protesty v Sýrii - Režim zatím odmítá sebemenší ústupky. A Západ na něj netlačí

Zemi žádné zásadní reformy nečekají. Pouliční protesty jsou podle vládnoucího režimu „věcí menšiny“, navíc prý vyprovokovanou ze zahraničí. DAMAŠEK/PRAHA Desetitisíce lidí se už v úterý shromáždily na ulicích několika syrských měst, aby demonstrovaly svou podporu prezidentovi Bašáru Asadovi. Těžko říct, do jaké míry šlo o hromadně organizovanou akci, její načasování každopádně nahrálo do karet Asadovi. Prezident včera přednesl projev, kterým všechny zaskočil. Čekalo se totiž, že minimálně zruší výjimečný stav, který v zemi platí už 48 let a mimo jiné umožňuje úřadům věznit lidi bez toho, že by byli z něčeho obviněni. Nic takového ale neudělal.

Asad naopak přešel do útoku a řekl, že se Sýrie stala terčem „velkého spiknutí“. Jeho oponenti se prý proti němu snaží rozpoutat „sektářské nepokoje“, což měla být narážka na ohnisko nepokojů, město Dará, které je domovem sunnitů (zatímco on patří k šíitům).

Protesty a demonstrace cloumají hlavně jihem země už déle než dva týdny, ale Asad se k nim dosud uceleně nevyjádřil. I proto se na jeho televizní vystoupení čekalo s velkým napětím.

V úterý prezident přijal rezignaci vlády, což se ovšem vykládalo jen jako gesto, které mělo umlčet jeho kritiky - prostě místo sebe obětoval vládu. Syřané, ale i zahraniční analytici čekali další kroky, minimálně to, že Asad zruší výjimečný stav, který v zemi zavedl ještě jeho otec. Mluvilo se dokonce i o tom, že by mohl oficiálně povolit fungování politických stran, které dnes v zemi s výjimkou vládnoucí strany Baas neexistují.

„Reformy jsou potřeba. Odmítat je může být pro zemi destruktivní,“ nechal se přitom ještě před několika dny slyšet prezident. Včera už mluvil jinak.

„Jistá menšina se v Dará pokouší vyvolat chaos,“ řekl Asad s tím, že je ale „většina umlčí“. Prezident řečnil v parlamentu, který připomínal spíš najatou klaku, protože co chvíli bouřlivě tleskal.

Agentury k tomu včera podotýkaly, že v Dará nežije žádná menšina, ale naopak sunnitská většina. Převážně chudším sunnitům došla trpělivost s tím, že prezident straní menšinovým šíitům, zvláště pak sektě alavitů, ke které patří i on sám (a která má v syrské populaci jen zhruba šestiprocentní zastoupení). Ty, kdo protestovali proti tomu, že se do demonstrantů střílí, se pak Asad pokoušel ukonejšit tím, že dal lidem z bezpečnostních složek jasný rozkaz, aby při protestech „nikomu neubližovali“.

„Sýrie se stala terčem velkého spiknutí zvenku,“ dodal prezident, aniž by však svá slova rozvedl. Stejně jako nerozvedl ani slova o tom, že bude „pokračovat v reformách“. Řadu lidí prezidentova slova naštvala. Jedním z nich byl i bojovník za lidská práva Achtam Nuaís, který agentuře AP řekl, že se Sýrie octla „na křižovatce“.

„Buď se prezident odhodlá k okamžitým a zásadním reformám, nebo nastane jeden z mnoha možných nehezkých scénářů. Jestli chce opravdu zemi vést k demokracii, pak se může spolehnout na to, že ho Syřané plně podpoří.“

Autor: