Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Prezident vydrží do podzimu

Česko

Mubarak zůstává u moci – Egypťané marně čekali, že prezident po 17 dnech protestů odstoupí

Spekulovalo se, že egyptský prezident Husní Mubarak oznámí svou rezignaci. Ke zklamání 3 milionů lidí v centru Káhiry však pouze zopakoval slib, že nebude kandidovat v podzimních volbách.

KÁHIRA/PRAHA Egyptská armáda včera ve státní televizi oznámila, že se ujala role „strážce země“, a ujistila demonstranty, že prezident Husní Mubarak splní jejich požadavky. Všechno nasvědčovalo tomu, že despotický vůdce přišel definitivně o svou moc.

Miliony Egypťanů s napětím čekaly na avizované televizní vystoupení, kde měl Mubarak učinit zásadní projev a oznámit svou rezignaci. Místo toho však pronesl řeč, která se jen málo lišila od té poslední z minulého týdne. Jediným zásadním rozdílem bylo oznámení, že předává část svých pravomocí viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi. Dodal také, že začalo pozvolné předávání moci.

Mubarak tradičně vystoupil ze svého káhirského paláce okolo 22. hodiny. Zopakoval svůj slib nezúčastnit se plánovaných podzimních voleb. „Předám své pravomoci tomu, koho lidé zvolí,“ řekl. Několikrát zopakoval, že lituje násilností v ulicích, a slíbil prošetřit všechny případy násilností. Zdůraznil ale, že se nemíní podřídit žádným tlakům ze zahraničí, které už řadu dní usilují o nastolení demokracie v Egyptě.

Vzápětí po Mubarakovi přišel se svojí řečí Sulajmán. Slíbil, že udělá vše pro to, aby v Egyptě došlo ke klidnému předání moci a k nastolení demokracie, a zaručil se, že v zemi nenastane chaos.

Ještě odpoledne to přitom vypadalo, že prezidentův odchod je na spadnutí. S přelomovým oznámením armády v televizi vpodvečer vystoupil ministr obrany Husajn Tantáví, obklopen zhruba dvěma desítkami členů nejvyššího velení armády. Mubarak, jakožto vrchní velitel, mezi nimi chyběl. Stejně jako viceprezident Sulajmán.

Vaše požadavky splníme Mluvčí generality včera v televizi řekl, že se lid může spolehnout na to, že armáda podpoří všechny jeho legitimní požadavky. Prozradil, že generalita sledovala situaci v zemi nepřetržitě od samotného začátku protestních akcí a zvažovala nejlepší varianty řešení.

„Všechny vaše požadavky budou dnes splněny,“ řekl milionům demonstrantů na náměstí Tahrír v Káhiře generál Hassan Rúejní. Demonstranti zareagovali nadšeným pokřikem a nosili ho kolem dokola na ramenou. „Armáda a lid, jedna ruka!“ pokřikovali přitom. Řada lidí zvedala do vzduchu ruce s prsty vztyčenými do vítězného V.

Našli se ale i takoví, kterým armáda nevoněla. „Lid, ne armáda!“ pokřikovali, aby dali najevo, že nechtějí, aby zemi vládla generalita.

Čím větší euforie však mezi lidmi zavládla odpoledne a v podvečer, tím větší bylo zklamání z prezidentova projevu. „Tisíce naštvaných Egypťanů se přesunuje k prezidentskému paláci,“ informovala krátce po projevu BBC. V davu se ozývalo skandování typu: „Mubaraku pryč s tebou! Odejdi!“ Hrají o moc?

„Zdá se mi, že za nynější situací musí být nějaká hra o moc mezi armádou a prezidentem,“ zhodnotil včerejší situaci americký politolog Robert Danin z Washingtonu. Také většina odborníků, které zkontaktovaly televizní stanice CNN či BBC, se zdráhala jakéhokoli hodnocení situace. Ani z Mubarakova, ani ze Sulajmánova projevu totiž nebylo jasné, jaké pravomoci viceprezident od egyptského lídra vlastně převezme.

***

Klíčové události

* 17. ledna – Muž v Káhiře se na protest proti mizerným životním podmínkám polil benzinem a zapálil.

* 25. ledna – Lidé začali masově protestovat. Střety přinášejí i mrtvé.

* 1. února – Mubarak oznámil, že nebude znovu kandidovat v podzimních prezidentských volbách. Opozici to ale nestačí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!