Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval nového náčelníka generálního štábu, nástupcem Bečváře je Opata

Miloš Zeman jmenuje náčelníkem generálního štábu Aleše Opatu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jmenuje náčelníkem generálního štábu Aleše Opatu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman ve středu oficiálně odvolal z funkce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře a jmenoval jeho nástupcem Aleše Opatu. Změna v čele generálního štábu nastane od 1. května. Zeman již jmenování Opaty podepsal a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) kontrasignoval na konci března. Bečvář by měl na konci června z armády odejít.

Bečvářovi mělo působení v armádě skončit loni, bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mu závazek prodloužil do poloviny letošního roku. Bečvář požádal o další prodloužení do konce roku, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) ale jeho žádost nepodpořila. Funkce náčelníka generálního štábu se Bečvář ujal na začátku května 2015. V armádě by měl skončit na konci června.

Třiapadesátiletý Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Generál Aleš Opata po jmenování náčelníkem generálního štábu.

Generál Aleš Opata po jmenování náčelníkem generálního štábu.

Opata bude mít podle Šlechtové dva klíčové úkoly, a to změny v systému řízení armády a zlepšení komunikace mezi generálním štábem a ministerstvem obrany při zadávání veřejných zakázek.

generál Aleše Opata (53)

Datum a místo narození: 9. září 1964 v Hranicích 

Vzdělání: vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor teorie řízení a použití bojových jednotek; později studoval i na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v USA, Královské akademii obranných studií ve Velké Británii a na NATO Defence College v Itálii 

Dosavadní funkce: zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu Kariéra: kariéru zahájil u 4. tankové divize v Jihlavě, kde byl velitelem tankové čety až velitelem tankového praporu (1987 až 1990), v letech 1990 až 1992 velel praporu skupiny pro přípravu záloh 13. skladu tankového materiálu, v letech 1994 až 1997 působil u 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě, kde postupně vykonával funkce důstojníka skupiny výcviku mechanizovaného vojska, důstojníka skupiny padákové a výsadkové přípravy, důstojníka výsadkové přípravy; v roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a v letech 1999 až 2003 byl velitelem 43. výsadkového praporu, v letech 2004 až 2008 velel 4. brigádě rychlého nasazení v Žatci; v roce 2008 přešel na ministerstvo obrany, kde byl ředitelem operačního odboru sekce rozvoje druhů sil, v roce 2010 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu, v roce 2013 nastoupil do funkce národního vojenského představitele ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii a loni v srpnu byl jmenován do funkce zástupce náčelníka Generálního štábu Operační nasazení: působil v misi OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie (1992 až 1993 a 1995), v misi IFOR na území Bosny a Hercegoviny (1996), byl velitelem 43. výsadkového praporu AČR v operaci SFOR v Bosně a Hercegovině (1999 až 2000), velitelem skupiny Joint Implementation Commission na velitelství Britské brigády střed a velitelem kontingentu AČR v operaci KFOR v Kosovu (2002 až 2003) a velitelem kontingentu AČR a náčelníkem štábu mnohonárodního provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v Afghánistánu (2007) Ostatní: - Jako účastník řady zahraničních misí, velitel chrudimských výsadkářů a díky mnoha vysokým funkcím patří k nejzkušenějším vojákům české armády.

- Loni v říjnu ho prezident Miloš Zeman jmenoval do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka; do hodnosti brigádního generála byl jmenován v říjnu 2008, do hodnosti generálmajora v říjnu 2011.

- Je držitelem řady vyznamenání, např. Kříže obrany státu ministra obrany ČR, Záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně, francouzského řádu Rytíř čestné legie, Francouzského válečného kříže s bronzovou hvězdou, medailí OSN operací UNPROFOR, IFOR, SFOR, KFOR či medaile NATO operace ISAF.

- K jeho zájmům patří podle tisku zbraně, rybaření a motorky.

Přehled náčelníků generálního štábu armády samostatné ČR: Karel Pezl (1. května 1991 až 30. června 1993) Jiří Nekvasil (1. července 1993 až 30. dubna 1998) Jiří Šedivý (1. května 1998 až 30. listopadu 2002) Pavel Štefka (1. prosince 2002 až 28. února 2007) Vlastimil Picek (1. března 2007 až 30. června 2012) Petr Pavel (1. července 2012 až 30. dubna 2015) Josef Bečvář (1. května 2015 až 30. dubna 2018) Aleš Opata (od 1. května 2018)

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!