Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desítky kilometrů dálnic ročně, slíbil u Zemana příští ministr dopravy Kupka. Zmínil i vysokorychlostní tratě

Česko

  11:25aktualizováno  15:50
S kandidátem na ministra dopravy Martinem Kupkou z ODS jednal na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. „Klíčové je opravdu postoupit ve výstavbě dálniční sítě v České republice a zároveň připravit vysokorychlostní tratě,“ řekl Kupka. Má ambici ročně dokončovat desítky kilometrů dálnic.

Prezident musí být kvůli covidu v izolaci. Při setkáních s kandidáty do vlády, která chce dokončit do 10. prosince, tak sedí v plexisklové buňce.

Nová vláda by mohla být jmenována v týdnu od 13. prosince. O předání moci kolem tohoto data mluvil v neděli ve svém pořadu Čau lidi také končící premiér Andrej Babiš.

Místopředseda ODS Kupka, který za Zemanem dorazil před polednem,  uvedl, že se vzdá dalších pozic v politice, aby se mohl naplno věnovat vládní funkci. Kupka byl dosud prvním zástupcem hejtmanky Středočeského kraje a zároveň starostou obce Líbeznice.

Potvrdil, že prioritou pro budoucí vládu mezi dopravními stavbami bude stavba Pražského okruhu a dálnice D35. Podle Kupky hodlá také nová vláda vyhodnotit projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) u stavby dálnice D4 a dále rozvíjet tento způsob zapojení komerční sféry do státních projektů.

„V případě splavnění českých toků je zřejmé, že klíčová bude dostavba infrastruktury v dolním toku Labe, stupeň Děčín, pak stupeň Přelouč,“ řekl v Lánech příští ministr dopravy Kupka.

Hovořili jsme o základním i aplikovaném výzkumu, řekla Langšádlová

Odpoledne za prezidentem Zemanem do Lán dorazila i kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09.

„Hovořili jsme o základním i aplikovaném výzkumu,“ řekla Langšádlová. Mezi její priority má patřit podpora a motivace mladých vědců.

Už dříve uvedla, že je důležité, aby se poté, co stráví část akademické kariéry v zahraničí, vraceli zpátky do Česka.

„Doufám, že se nám podaří ještě více využít dobrých vztahů mezi Českou republikou a Izraelem k posílení oblasti vědy a výzkumu,“ uvedla budoucí ministryně pro vědu a výzkum.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat