Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Neumím si představit, jak by mohl prezident osobně Fialu jmenovat, Hrad nic nekonzultoval, říká Svrčinová

Lídr koalice SPOLU a šéf ODS Petr Fiala při návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v ÚVN, když mu přinesl seznam členů nové vlády. foto: Kancelář prezidenta republiky

Prezidenta Miloše Zemana propustí z Ústřední vojenské nemocnice v sobotu v 16 hodin odpoledne, řekl premiér Andrej Babiš v České televizi. I přes nákazu koronavirem chce hlava státu v neděli v 11 hodin v Lánech jmenovat Petra Fialu novým premiérem. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch potvrdil slova hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, která uvedla, že výjimka z izolace není možná. Později připustila, že lékař ji může udělit, ale nepovažuje to za vhodné.
  14:25aktualizováno  16:25

„Nechť jmenování proběhne, ale prostě nemůže proběhnout setkáním mezi panem prezidentem a panem Fialou,“ řekl Vojtěch v pátek odpoledne na tiskové konferenci.

Doplnil, že že pokud je někdo pozitivně otestován PCR testem na covid, musí do izolace, to znamená, že se nesmí potkávat s ostatními lidmi tak, aby je nenakazil. „To sdělila hlavní hygienička panu hradnímu kancléři,“ řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Sám prý o tom hovořil s hradním kancléřem.

„Dál se k tomu nemohu vyjádřit, to, co se udá v neděli, je v gesci Hradu. Pravidla platí pro všechny stejně. Co bude dál nejsem schopni řešit, není to ani v naší gesci,“ zdůraznil Vojtěch s tím, že jmenování může proběhnout distanční formou. „Nechť jmenování proběhne, ale prostě nemůže proběhnout setkáním mezi panem prezidentem a panem Fialou,“ zopakoval Vojtěch.

Mynář: Na řešení pracujeme

Po zjištění nákazy v Lánech bylo na PCR testu 24 pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Výsledek u všech byl negativní.

Hrad i nadále připravuje nedělní jmenování Fialy premiérem, řekl ČTK Mynář. Podobu zkonzultuje s prezidentem v sobotu po jeho propuštění z ÚVN.

Hradní protokolář Vladimír Kruliš pro iDNES.cz řekl, že jmenování konzultují s hygienickou stanicí. „Pracujeme na řešení, které bude v souladu se všemi předpisy,“ řekl Kruliš. Ten rovněž na dotaz, zda se uvažuje o jmenování online odepsal: „Na řešení pracujeme.“

Ve čtvrtek mluvčí Hradu Jiří Ovčáček informoval o tom, že prezident měl pozitivní test na covid. Budoucí premiér Petr Fiala v souvislosti s nedělním jmenování v pátek na tiskové konferenci řekl, že ještě neví, jak jmenování bude probíhat. 

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro ČRo Radiožurnál uvedla, že výjimka z izolace není možná. „Výjimka z izolace není možná... neumím si představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet... o detailech jsme se s kancléřem Mynářem nebavili,“ řekla pro Radiožurnál.

Pravidla musí pro všechny platit stejně

Svrčinová však pro Český rozhlas uvedla: „Hrad s námi nic nekonzultoval, pro nakažené i bez příznaků platí pravidla izolace, výjimky neexistují.“  Člen Zemanova lékařského konzilia a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na dotaz iDNES.cz napsal, že jmenování je podle něj v pořádku, protože Zeman je v dobrém stavu a budou dodržena všechna hygienická pravidla.

Izolaci podle Svrčinové ukončuje ošetřující lékař, případná výjimka by byla špatným signálem vůči veřejnosti. „Pokud by došlo k takové výjimce, já věřím tomu, že k tomu nedojde, tak by se občané samozřejmě oprávněně ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Pravidla musí pro všechny platit stejně,“ uvedla Svrčinová. Neumí si představit, jak by mohl prezident při dodržení izolace osobně Fialu jmenovat.

Redakce iDNES.cz oslovila kvůli protiepidemickým opatřením i Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje, kam Lány územně spadají. Mluvčí Středočeské hygieny Dana Šalamunová pro iDNES.cz potvrdila, že pravidla izolace jsou jasně dána - pozitivní pacient musí být izolován a připouští se maximálně přítomnost rodiny žijící ve společné domácnosti a ošetřujícího personálu v případě hospitalizace. 

Metodický pokyn hlavní hygieničky k nařizování karantény a izolace

„Žádná výjimka z nich není, byť se jedná o bezpříznakový průběh nemoci. Případné úkony spojené s výkonem prezidentské funkce tedy budou muset být řešeny distanční formou,“ řekla pro iDNES.cz Šalamunová.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat