Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman žádá Rakušana, aby zrušil či upravil bezpečnostní kontroly na Hradě

Kontroly na Pražském hradě začaly v roce 2016 foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman v otevřeném dopise požádal ministra vnitra Víta Rakušana, aby nechal zrušit či upravit bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Současnou situaci nepovažuje za správnou a v souladu se zájmy občanů. Prezidentovo rozhodnutí Rakušan kvituje a jakmile to bezpečnostní situace dovolí, dojde ke zrušení kontrol.
  18:31aktualizováno  19:36

„Současnou situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy,“ napsal Zeman ministrovi vnitra.

Prezidentská kancelář už na konci října informovala o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu. Cílem je, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo do Královské zahrady, uvedl tehdy ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který je pověřený řízením Správy Pražského hradu.

Zeman v dopise zmiňuje, že dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval a doufal v to, že budou časem zmírněny nebo zrušeny. Nyní ale pozbyl důvěry v potřebnost a oprávněnost kontrol. Kritizuje to, že policie v krátkém čase změnila postoj.

„Jsem rád, že se prezident na sklonku svého mandátu rozhodl podporovat otevřenost Hradu. Usiluji o ni celou dobu, co jsem ve funkci,“ sdělil ministr.

Rakušan v lednu požádal policejní složky o revizi všech bezpečnostních „opatření, která kolem Hradu stvořila válečné opevnění“. Podle ministra byl připraven plán na zmírnění vnějších opatření a zvýšení ostrahy uvnitř hradního areálu.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos na konci února ale bezpečnostní složky vydaly rozhodnutí, že není vhodná doba k tomu, aby bezpečnostní opatření zmírňovaly. O „odlehčeném modelu“ bude možné diskutovat podle ministra poté, až skončí ruská válka proti Ukrajině, řekl Rakušan v březnu.

Ve středečním vyjádření ministr vnitra dále uvedl, že věří tomu, že „situace doma i v zahraničí se brzy zlepší natolik, aby kontroly mohly být zrušeny. Rozhodnutí je plně v kompetenci policie,“ dodal.

Měly by se bezpečnostní kontroly v areálu Pražského hradu zrušit, nebo jen upravit?

celkem hlasů: 2668

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 16. listopadu 2022. Anketa je uzavřena.

Ano, kompletně zrušit2305
Ponechat je jen někde (nebo v mírnějším režimu)269
Nechat je ve stávající podobě94

Aby opatření měla smysl, musí k nim podle Zemana veřejnost přistupovat s porozuměním a musí důvěřovat jejich smyslu. Tak tomu ale není, uvedl.

„Žádám Vás proto, abyste ve smyslu svých předcházejících vystoupení zajistil důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy,“ napsal Zeman.

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě byly zavedeny v roce 2016 z důvodu zvýšených bezpečnostních hrozeb v Evropě.

Politici i experti krok Hradu kritizovali především pro dlouhé fronty turistů, zatímco mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček krok bránil se slovy, že jde mimo jiné i o zajištění bezpečí právě návštěvníků.

16. srpna 2016

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat