Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman poprvé od hospitalizace zamíří na Hrad. Jmenuje rektory, dá šek Klokánku

Prezident Miloš Zeman hovoří při jmenování soudců obecných soudů 18. ledna 2022 v Lánech na Kladensku. foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory vysokých škol. Na jmenování jich čeká jedenáct, zvoleni byli akademickými senáty škol a už v prosinci je schválila vláda. Prezident tak poprvé od svého loňského propuštění z nemocnice zavítá na Pražský hrad, dosud se léčil a vyřizoval pracovní záležitosti na zámku v Lánech.  
  18:35

„Na středu 26. ledna 2022 se plánuje na Pražském hradě jmenování rektorů a tradiční předání šeku projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman původně v rozhovoru pro Frekvenci 1 avizoval akci 26. února.

V úterý Zeman v Lánech jmenoval sedm nových soudců a soudkyň. Při této příležitosti okomentoval protesty zaznívající v justici proti vládnímu plánu na roční zmrazení platů soudců, státních zástupců i poslanců a senátorů v solidaritě s úspornými opatřeními státu, což označil prezident za „nenažranost“.

Psaníčko Jany Fialové mělo správnou velikost, ani ono ale nepovedený outfit zachránit nemohlo.

Zeman se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi, kvůli kterým byl od září téměř dva měsíce v nemocnici. Nyní o něj na zámku v Lánech pečují zdravotní sestry soukromé společnosti. Veřejně prezident vystupuje jen výjimečně.

„Začal jsem chodit s pomocí hole a s pomocí jednoho bodyguarda,“ uvedl. „Jsem potěšen tím, že alespoň několik kroků už udělám,“ řekl. Dodal, že jinak dál zůstává na vozíku a dostává umělou výživu žaludeční sondou.

Prezidenta propustili z nemocnice 25. listopadu po více než měsíci hospitalizace kvůli komplikacím souvisejících s jeho chronickým onemocněním jater. Ještě tentýž den se však do nemocnice vrátil kvůli pozitivnímu testu na onemocnění covid-19. Do Lán se prezident vrátil 27. listopadu, kde během své izolace následně přijímal kandidáty na ministry nové vlády Petra Fialy ve své prosklené kukani.

Zeman příští středu kromě jmenování rektorů rovněž předá šek Fondu ohrožených dětí, který podporuje dlouhodobě.

Klokánkům začal posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35 tisíci korunami, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Naposledy Zeman peníze fondu daroval v prosinci 2020, kdy jeho zástupcům společně s dcerou Kateřinou předal šek na 1,5 milionu korun.

Na Pražském hradě by pak 7. března měl prezident předávat státní vyznamenání, jejichž slavnostní ceremoniál se kvůli epidemii covidu-19 již dvakrát odložil. Tradičně tento ceremoniál bývá 28. října, kvůli hospitalizaci prezidenta se odložil na 1. ledna, Zeman se ho však rozhodl kvůli nepříznivé epidemiologické situaci opět odložit.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat