25. listopadu 2016 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman střílel z útočné zbraně, terč ‚zabil‘

Prezidentovi zbraň vojáci připravili, a jemu tak zbývalo jen vystřelit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentovi zbraň vojáci připravili, a jemu tak zbývalo jen vystřelit. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

VRŠOVICE Prezident Miloš Zeman si v pátek vystřelil z útočné zbraně. Jeho rána na vojenské střelnici Vršovice nedaleko Loun by byla smrtelná, na terči zasáhl břicho. Příležitosti zastřílet si využili také hradní kancléř Vratislav Mynář a hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Třídenní návštěvu Ústeckého kraje prezident ukončil v Podbořanech.

Útočná puška BREN je součástí výbavy vojáků 41. mechanizovaného praporu. „Je to na naučení jednoduchá zbraň, avšak složitá na manipulaci,“ uvedl voják Václav Vonášek. Podle něj ale stačí, aby byl člověk trochu zručný.

Prezidentovi zbraň vojáci připravili, a jemu tak zbývalo jen vystřelit. „Prezident se trefil do vitální zóny, tudíž střela, kterou vystřelil, by byla smrtelná,“ řekl jeden z vojáků.

„Střílelo se mi dobře, neměl jsem žádnou konkrétní představu osoby, na kterou střílím. Zásah, jak jste sami viděli, byl smrtelný,“ řekl prezident, který není majitelem zbrojního průkazu. „Zbrojní průkaz má moje žena a stačí jeden zbrojní průkaz v naší rodině,“ doplnil prezident.

Zatímco vrchní velitel ozbrojených sil české republiky vystřelil pouze jednou, hejtman a kancléř vystřelili třikrát. Všechny rány na vzdálenost 15 metrů šly do terče.

Miloš Zeman se sřílel z útočné pušky BREN.
Prezident střelil terč přímo do bránice.

Vycvičení vojáci se stejnou zbraní střílejí na 100 až 300 metrů. Kromě zbraně je součástí jejich vybavení také obrněné vojenské vozidlo Pandur, který návštěvě předvedli. „Pro náš žatecký prapor je to pocta, že se přijel podívat prezident,“ řekl Vonášek.

Žatecký prapor slouží pro plnění bojových a speciálních úkolů nejen při bezprostředním ohrožení státu, ale i mimo území České republiky. Může být také nasazen při živelních pohromách.

ČTK
J. Čížek Nemělo tam být: "terč zablil"? 7:21 30.11.2016
D. Grundel Bylo by to Zemanovo prvni umyslne zabliti. 15:21 30.11.2016
J. Čížek :-))))) 18:41 30.11.2016
J. Čížek 7:04 30.11.2016

Najdete na Lidovky.cz