14. prosince 2016 11:55, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman udělil milost recidivistovi, který je vážně nemocný

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se v úterý rozhodl udělit v pořadí šestou milost, tentokrát nemocnému recidivistovi. Podle vyjádření mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka „prezident republiky přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění omilostněného.“

Zeman milost udělil v úterý přesto, že odsouzený je „značným recidivistou“. Zeman dosud za své prezidentské působení udělil pět milostí.

„Prezident republiky přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění omilostněného, který nyní podstupuje náročnou a dlouhodobou léčbu, a prominul mu zbytek souhrnného trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost,“ uvedl Ovčáček.

Dodal, že soud mu výkon trestu kvůli závažnému zdravotnímu stavu opakovaně přerušil. „Toto humanitární gesto učinil pan prezident přesto, že odsouzený je značným recidivistou, přihlédl však rovněž k povaze trestných činů, kterých se dopustil,“ dodal mluvčí.

Milost prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten má v jurisdikci řízení o udělení milosti od roku 2013, kdy Zeman pravomoc převedl na Ministerstvo spravedlnosti.

Zeman dosud udělil šest milostí. První tři omilostnění byli ve vážném zdravotním stavu, další žena trpí podle Hradu psychickou nemocí. Poslední žena se ve vězení starala o své dítě, které by po dovršení věku tří let muselo od matky pryč.

Výjimku z jinak striktního požadavku na nevyléčitelnou či život ohrožující chorobu zdůvodnil tím, že se na prezidenta nedávno obrátil osobním dopisem papež František u příležitosti konce Světového roku milosrdenství.

Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz