Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sundejte portréty Zemana, je to zločinec, vyzval školy radní Olomouckého kraje

Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok na ZŠ Náměstí Curieových (1. 9. 2015). foto: František VlčekMAFRA

Nechci, aby děti měly před sebou fotografii tohoto zločince, řekl o prezidentovi Miloši Zemanovi radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec. Vyzval ředitele škol, aby Zemanovy portréty odstranili ze tříd. S výzvou přišel poté, co prezident omilostnil odsouzeného šéfa lánské obory Miloše Baláka.
  15:59

„Jeho chování je už hodně za hranou. Ať už proputinovskou orientací, tak tím, že prakticky legalizuje mafiánské praktiky,“ zdůvodnil svoji výzvu radní Aleš Jakubec, který je v krajském zastupitelstvu za uskupení Spojenci/Top 09. 

Miloš Balák byl odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky. Prezident mu však tento týden udělil milost, kterou koaliční politici považují za skandální.

Jakubcovi teď lidé na Facebooku píšou, že u nich ve škole už Zeman stejně nevisel. Je také řada těch, kteří Jakubce kritizují.

„Nadávají mi například, že Václav Havel omilostňoval vrahy a že milost pro pana Baláka není nic špatného. Navíc reakce jsou plné vulgarit, takže nejsou reprodukovatelné. Nemá cenu na ně reagovat,“ řekl Jakubec.    

Zemana nahradí státní znak nebo Komenský

Gymnázium Hejčín v Olomouci už řeší, jak portréty prezidenta nahradit. „Mělo by to být něco, co lidi spojuje, což pan prezident není. Takže v úvahu přichází státní znak, znak Olomouckého kraje jako zřizovatele nebo například portrét Jana Amose Komenského,“  sdělil ředitel školy Karel Goš.

Otázku, zda portréty Zemana ve třídách mít, či nemít, nemusí řešit například Gymnázium Zábřeh. „Sedmnáct let jsem ředitelem a za tu dobu jsme neměli ve třídách portrét žádného prezidenta, takže není co sundávat,“ sdělil ředitel školy Martin Paclík.  

Není to poprvé, kdy byl portrét Miloše Zemana nechtěný. Například v roce 2014 se rozhodli náměstci primátora v Ústí nad Labem, že budou mít ve svých kancelářích opět bývalého prezidenta Václava Havla.

Tehdejší náměstkyně primátora Jana Bohuňková (Pro! Ústí) tehdy uvedla, že se jí nelíbí, jak se Zeman chová a jak vystupuje.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat