Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Prezidentem Evropy je neznámý Belgičan

Česko

Francie a Německo zamítly Blaira a prosadily svého kandidáta

BRUSEL Americký prezident nebo čínský premiér už po včerejšku vědí komu zatelefonovat, až budou chtít mluvit s Evropskou unií. Má to ale vadu. Její dva nové vrcholné reprezentanty asi nikdy v životě neviděli. A nejen oni. Jen málokdo z téměř půl miliardy obyvatel zemí Evropské unie.

Jména nového evropského „prezidenta“ Hermana Van Rompuye a „ministryně zahraničí“ Catherine Ashtonové byla totiž až do včerejška téměř neznámá.

Jejich nominaci, která byla na včerejším summitu Evropské rady premiéry a prezidenty 27 členských států bleskově odsouhlasena, si prosadily dvě klíčové evropské velmoci: Francie a Německo. Sarkozy a Merkelová se totiž zřejmě obávali, aby je nové hlavy unie nezastínily. To jim v případě Rompuye a Ashtonové příliš nehrozí.

Na jménu belgického premiéra se před více než týdnem německá kancléřka a francouzský prezident přímo dohodli, volba Britky Ashtonové je pak výsledkem jejich tvrdého „ne“ výraznému britskému expremiérovi Tonymu Blairovi. Skupina států v čele s Polskem se marně pokoušela postavit ose Berlín-Paříž na odpor. Poslední vzbouřenci kapitulovali při včerejší večeři v Bruselu, ještě než se začala podávat káva.

Češi se už předem přidali na stranu silnějších. Delegace v čele s premiérem Janem Fischerem dala už před odjezdem najevo, že podporuje německo-francouzské představy. I s výsledkem je podle Fischera Česko spokojeno. „Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout dohody. A to dokonce dřív, než jsme čekali,“ přiznal Fischer cestou z Bruselu. „Ta jména nám plně vyhovují.“ Na poznámku, že v čele unie stanou neznámí politici, opáčil Fischer, že jeho také nikdo neznal a všichni ho podceňovali. „Přál bych jim, aby jejich příběh měl podobný průběh,“ dodal dnes nejpopulárnější politik Česka.

Smířen odjížděl i polský premiér Donald Tusk, jehož země ještě před týdnem požadovala, aby se místo zákulisních dohod vybírali noví představitelé unie veřejně. „Není to sice žádná superstar, ale je to čitelný politik,“ uvedl Tusk k výběru belgického premiéra. Zatímco Belgičan bude podle Lisabonské smlouvy „prezidentem“ dva a půl roku, baronka Ashtonová bude řídit unijní diplomacii pět let.

***

Více na straně 6

O autorovi| LUBOŠ PALATA, zvláštní zpravodaj LN v Bruselu

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...