25. prosince 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman měl promluvit na Nový rok. O Vánocích nikdo o politiky nestojí

Prezidenští kandidáti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenští kandidáti | foto: Lidovky.cz

Prezident by se měl o Vánocích držet stranou, jeho projev patří na Nový rok, míní Zemanovi prezidentští soupeři.

Miloš Zeman nachystal svoje premiérové vánoční poselství na tento čtvrtek. LN oslovily všechny jeho rivaly z lednové prezidentské volby s tím, jak se s přesunem novoročního projevu ztotožňují. A co by lidem na přelomu roku chtěli říct sami.

Popřát vše nejlepší do nového roku, ale žádnou husákovskou statistiku. Osmička soupeřů Miloše Zemana v odpovědích na dvě anketní otázky LN uvádí, jak by promluvila v novoročním projevu k národu. Jednotliví kandidáti jsou uvedeni v pořadí, v jakém skončili v 1. kole prezidentské volby za Zemanem.

1. Souhlasíte s transformací novoročního projevu na vánoční poselství prezidenta? Proč ano, nebo ne?

2. Sám jste se ucházel(a) o prezidentský úřad. Kdybyste se teď měl(a) na přelomu roku obrátit k lidem vy, co byste ve své řeči akcentoval(a)?

KAREL SCHWARZENBERG (předseda TOP 09)

Karel Schwarzenberg

1. Je mi opravdu jedno, kdy ten projev bude. Zajímá mě obsah projevu.

2. Asi bych připomněl, že byť je samozřejmě mnoho lidí u nás ve svízelné situaci, tak ve srovnání s většinou jiných evropských zemí na tom nejsme tak špatně. Že je politická situace u nás neutěšená, je sice pravda, ale bohudíky přece jenom hraje větší roli naše členství v Evropské unii, čímž je naše hospodářská situace nesrovnatelně jistější než předtím. Jsme členem největší bezpečnostní aliance na světě, takže ani tady nemusíme mít obavy. Jediné, čeho se musíme obávat, je vlastní malomyslnost, naše jednání v předklonu a naše neúcta k právu.

JAN FISCHER (ministr financí v demisi)

Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce.

1. Je to rozhodnutí pana prezidenta, na které má plné právo.
2. Asi bych zůstal u novoročního projevu, ve kterém bych kladl důraz na mezilidské vztahy. Abychom se trochu více zamysleli nad tím, co vše je možné pro tuto zem udělat a co my sami můžeme zlepšit. Také, vzhledem k tomu, že podle všech indikátorů vypadá ekonomika na křehké oživení, by bylo dobré se této šance chopit a využít všech dostupných možností, aby Česká republika znovu nespadla do recese, a to jak z pohledu makroekonomického, tak i z pohledu každého z nás.

JIŘÍ DIENSTBIER (senátor z ČSSD)

Jiří Dienstbier (ČSSD).

1. Změna mi nepřijde šťastná. Vánoce jsou pro mě, a předpokládám, že i pro naprostou většinu lidí, rodinnými svátky. Nemyslím si, že někdo bude příliš zvědavý ve vánoční době na politické proslovy prezidenta republiky.

2. Prezidentem nejsem, a tak bych jen všem popřál hodně štěstí do nového roku a snad i více důvodů ke spokojenosti a hrdosti na svou zemi.

VLADIMÍR FRANZ (hudební skladatel, výtvarník a pedagog)

Výtvarník a hudební skladatel Vladimír Franz

1. Vánoce! Utkvění v překotnosti času. Chvíle určená k ohlédnutí a usebrání. Představují pro nás výzvu k cestě k sobě samým, inventuru srdce. V tomto čase by se státní instituce měly diskrétně držet opodál a respektovat intimitu chvíle, vždyť nejde o pouhý prodloužený víkend! Otázka vkusu? Být prezidentem, jemuž otázka duchovní či mravní obrody společnosti příliš neříká, velice bych vážil své vánoční vystoupení. A kdybych si přesto nedokázal pomoci, asi bych spoluobčanům zarecitoval básničku a popřál krásné Vánoce. Decentně. Jaksi letmo, při zdobení stromečku či míchání bramborového salátu. Formou krátké reportáže z Lán.

2. Nový rok! Konec i začátek! Bilance? Ano, ale žádná husákovská statistika. Žádné moralizování! Spíš bych se spoluobčanům snažil dodat kuráž k vykročení do neznáma. Že snaha spasit naši civilizaci - kterážto poztrácela ideály a vaří se ve vlastní šťávě - začíná u nás samotných. Je třeba odolávat informační smršti, učit se rozlišovat, nenechat se manipulovat a vláčet.

Zkrátka: svobodně myslet, být odpovědní, mít srdce a jít si naproti! Vězme, že i stát je výtvorem lidí. Bez naplnění lidským obsahem zůstává beznadějně mrtvou pomůckou a prázdnou nádobou. Neběhejme kolem jako hejno vyplašených křečků, nečiňme si peklo na zemi. Dejme se do díla! A ještě stran prezidentství: Važme si „neprezidentského“ systému! Demokracie je velice křehký fenomén.

ZUZANA ROITHOVÁ (europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL)

Zuzana Roithová odvolila ve Dvorech nad Lužnicí. Svého favorita neprozradila.

1. Už loni jsem v závěrečné televizní debatě kandidátů navrhovala, aby se prezidentské projevy odehrávaly v době Vánoc, což byla prvorepubliková tradice, a aby byly projevem společných přání a prosbou nalézat a pěstovat především to dobré, co je v každém z nás.

2. Na svém loňském projevu, který jsem natočila na žádost některých médií jako videoklip, bych nic podstatného ani po roce neměnila, zejména ne poslední odstavec: Dovolte mi skončit prosbou, abyste nebyli lhostejní, nevzdávali snahu podílet se na správě této země a nenechali se zahnat do ulit soukromí. Abyste dál chránili ideály, na nichž začala před třiadvaceti lety vyrůstat naše nová demokracie. Česká republika je ještě o tři roky mladší a potřebuje naši péči, ochranu i výchovu. Ne dva, pět či deset let, ale pořád. Jen tak budeme mít stát, který má v úctě občana a který jen tak může očekávat úctu od něj.

TAŤANA FISCHEROVÁ (předsedkyně Českého helsinského výboru)

Táňa Fischerová, neúspěšná kandidátka na post prezidenta ČR

1. Ne, nesouhlasím. Vánoce jsou svátky rodinné a duchovní a politik do nich nemá zasahovat. Na počátku roku jde naopak o bilanci stavu společnosti, která prezidentu sluší.

2. Zhodnotila bych minulý rok a vyzdvihla jeho klady i zápory. Pojmenovala bych jasně neduhy naší společnosti v ekonomice, politice i ve veřejném životě. Poděkovala bych všem lidem, kteří něco dělali pro druhé, od neziskových organizací až po jednotlivce. Vyslovila bych naději, že aktivita lidí ve veřejném prostoru bude vzrůstat a že jak nová vláda, tak sněmovna budou více spolupracovat s občany na věcech, které se jich týkají. Popřála bych všem hodně sil i v nelehkých dobách a apelovala bych na vzájemnou solidaritu, která pomáhá lidem přežít horší časy.

PŘEMYSL SOBOTKA (místopředseda Senátu z ODS)

Přemysl Sobotka si zatím ve volbách stojí nejhůř

1. Za podstatné považuji spíše to, co prezident ve svém poselství sdělí, než kdy to sdělí. Pokud se prezident Zeman rozhodl měnit zaběhlou tradici novoročního projevu a vrátit se k Masarykovu vánočnímu poselství, neznamená to, že se Masarykovi více přiblížil.

2. K lidem se obracím, i když prezidentem nejsem. A obracím se k nim nejen s koncem starého roku. Vždy akcentuji důležitost osobní svobody, osobní zodpovědnosti, bez které nemůže být demokracie plně funkční. To dnes považuji za klíčové. Ale samozřejmě v tento čas přeji lidem klidné Vánoce a štěstí v novém roce.

JANA BOBOŠÍKOVÁ (politička)

Jana Bobošíková

1. Nesouhlasím. Novoroční projev bych považovala za vhodnější než vánoční.

2. Akcentovala bych realistický popis ekonomické a politické situace v České republice i ve světě, vyhlídky do budoucna a hodnoty, jako je svoboda, parlamentní demokracie, úcta k práci, úcta ke stáří a rodina. Dále orientaci na výkon, nikoliv na nárok a odpovědnost vůči minulým i budoucím generacím.Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?