Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volby prezidenta vrcholí, rekordní účast hlásí hory či problémové lokality

Andrej Babiš a Petr Pavel v debatě na televizi Prima. (25. ledna 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česko se v sobotu odpoledne dozví jméno nového prezidenta České republiky. Volební místnosti se otevřely v sobotu v osm hodin a o tom, zda se vítězem voleb stane Andrej Babiš nebo Petr Pavel, mohou lidé rozhodovat až do 14 hodin. Podle odhadů se očekává vysoká volební účast. Rekordní účast hlásí také vyloučené lokality a horské oblasti. Průběžné výsledky vám přinášíme na portálu iDNES.cz.
  8:02aktualizováno  12:43

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí, bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty.

Hlasovat lze ještě do 14:00, pak se začnou sčítat hlasy. Jméno nového prezidenta, který vzejde z duelu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, bude známé odpoledne.

Rekordní účast ve vyloučených lokalitách

Nebývalý zájem o volby hlásí ve vyloučených lokalitách, kde je tradičně účast ve volbách nízká. V Mojžíři v Ústí nad Labem vhodilo hlas do urny asi 27 procent voličů.

„Mnohé z nich jsme u voleb nikdy dřív neviděli,“ uvedl zapisovatel komise Michal Vrbíček. V roce 2018 ve stejném okrsku za oba dny druhého kola prezidentských voleb volilo 19,98 procenta voličů, přes tuto hranici se tam tentokrát dostali už v pátek odpoledne.

Zájem o volby projevili i lyžaři, kteří díky voličským průkazům volili na horách. V některých horských obcích a střediscích v Jeseníkách dosáhla volební účast již v pátek večer sta procent. Postarali se o to rekreanti, kteří do zdejších volebních místnosti zamířili v pátek, ale také v sobotu, s voličskými průkazy. Například v Ostružné na Jesenicku, kde mají 357 vlastních voličů, odvolilo již dnes před polednem 570 lidí. Podobná situace je například i v Branné na Šumpersku

V oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách už mělo v sobotu dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno 87 procent voličů. „Je to ale dáno voličskými průkazy, se kterými přišlo 511 lidí, odvolilo také 188 místních,“ řekl předseda volební komise Jaromír Janda.

V šumavské Horské Kvildě na Klatovsku volební účast přesáhla 94 procent, uvedl Daniel Kaifer z volební komise. Stejně jako v Jizerských horách mají na vysoké účasti velký podíl turisté s voličskými průkazy.

Zájem o voličské průkazy byl letos značný, potvrzují to i úředníci z radnic v Olomouckém kraji. Náporu zájemců čelili například úředníci na olomouckém magistrátu, pro druhé kolo vydali nakonec 2 231 volebních průkazů, pro první kolo jich bylo 1 362. Dohromady to bylo o téměř o 500 více než při posledních prezidentských volbách, řekla mluvčí magistrátu Radka Štědrá. V Přerově této možnosti využilo pro druhé kolo 890 lidí.

V prvním kole volilo 68,24 voličů

Prvního kola letošních prezidentských voleb se před dvěma týdny zúčastnilo rekordních 68,24 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů. Při prezidentských volbách před pěti lety přišlo závěrečný duel rozhodnout 66,6 procenta voličů.

Vítězem prvního kola byl někdejší představitel české armády a NATO Pavel, který získal 1,98 milionu hlasů. Expremiéra, předsedu a poslance ANO Babiše předstihl zhruba o 23 000 hlasů, což byl nejtěsnější výsledek v historii přímých prezidentských voleb.

O tom, zda Pavel výhru zopakuje, rozhodnou nejen jeho voliči z prvního kola, ale i voliči čtveřice méně úspěšných kandidátů, kteří ho podpořili.

Babiš podobnou podporu od zbývajících dvou kandidátů z prvního kola nezískal. Předsedu ANO jako svého nástupce doporučil dosavadní prezident Miloš Zeman. Případnou podporu voličů někdejšího protikandidáta Jaroslava Bašty z SPD ohrozil Babiš výrokem, že se toto druhé opoziční sněmovní hnutí nikdy nestane koaličním partnerem ANO.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat