Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Prezidentský palác pod palbou

Česko

Krize v Pobřeží slonoviny - Bojem o moc trpí civilisté. Cizinci se skryli na francouzské základně

Stoupenci mezinárodně uznávaného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassana Ouattary ovládli většinu země a dobývají sídelní město jeho rivala Laurenta Gbagba.

ABIDŽAN/PRAHA Čtyři měsíce trvající krize v Pobřeží slonoviny se začala dramaticky stupňovat. V noci na včerejšek vnikli do někdejší metropole Abidžanu stoupenci legitimního prezidenta Alassana Ouattary a obklíčili sídlo a palác jeho rivala Laurenta Gbagba. Okolí rezidence se podle očitých svědků ponořilo do oblak dýmu, z místa se ozývaly silné výbuchy a střelba. Bojovalo se také v blízkosti budovy státní televize, kterou údajně obsadily Outtarovy jednotky.

I když to nebylo jednoznačně potvrzené, vše nasvědčovalo tomu, že se dosavadní prezident Gbagbo, který o svůj post přišel během listopadových voleb, zabarikádoval uvnitř paláce. Tuto domněnku včera ostatně potvrdil i francouzský velvyslanec v zemi Jean-Marc Simon. Vyvrátily se tím čtvrteční spekulace, že Gbagbo je na cestě do Jihoafrické republiky.

Přestože od exprezidenta odešla část jeho někdejších stoupenců, rozhodnutí setrvat u moci ho ani včera neopouštělo. „Prezident neodstoupí. Byl zvolen na pět let a my za to budeme bojovat,“ vzkázal BBC jeho mluvčí Abdon Georges Bayeto.

Opačného názoru však byli lidé na straně Outtary. „Bude to trvat hodiny, možná dny, než padne, ani armáda už pro něj nechce bojovat,“ předpovídal Outtarův mluvčí Patrick Achi. „Gbagbovy dny jsou sečteny,“ domníval se i keňský premiér Raila Odinga.

Na krizi doplácejí hlavně civilisté Nepokoje v Pobřeží slonoviny trvají od prezidentských voleb, které se uskutečnily loni v listopadu. Volební komise tehdy prohlásila za vítěze Outtaru, což potvrdila i OSN. Ústavní rada však dala za pravdu dosavadní hlavě státu Gbagbovi, a ten se odmítl vzdát úřadu. Nepřesvědčily ho ani sankce, které na něj ve středu uvalila Rada bezpečnosti OSN, ani včerejší přímé výzvy států Africké unie k odstoupení.

V posledních dnech začaly Ouattarovy síly obsazovat důležitá města včetně formálního hlavního města Yamoussoukro a klíčového přístavu San Pedro. Ve čtvrtek stanuly před branami Abidžanu a daly Gbagbovi ultimátum, aby se do večera vzdal funkce. Ten ale výzvy ignoroval. Vyhrocenou situací tak trpí především obyvatelstvo Pobřeží slonoviny i cizinci, kteří v zemi pobývají. Od začátku krize zemřelo bezmála 500 lidí. Včera zbloudilá kulka zabila zaměstnankyni OSN.

Podle mezinárodní organizace z Abidžanu uprchl nejméně milion lidí. Dalších 122 tisíc překročilo hranice se sousední Libérií. Špatná bezpečnostní situace nahrává hlavně zlodějům a výtržníkům.

„Pořád slyšíme střelbu a vidíme vojáky, ale na ulicích rovněž pobíhají ozbrojení civilisté,“ stěžoval si agentuře Reuters Camara Arnold z předměstí Abidžanu. Francouzská armáda včera pro jistotu ukryla na svou základnu na 500 cizinců včetně 150 Francouzů.

„Dostali jsme nepotvrzené, ale znepokojující zprávy o tom, že se jednotky na straně Outtary dopouštěly porušování lidských práv při svém postupu k Abidžanu,“ oznámil Rupert Colville, mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dodal, že rovněž Gbagbovi muži mají na svědomí zabíjení nevinných lidí.

Z bezpečnostních důvodů včera Outtara vyhlásil v Abidžanu noční zákaz vycházení a vyzval k uzavření pozemních, vzdušných i námořních hranic země. Kontrolu nad abidžanským letištěm převzaly mírové jednotky OSN, které v zemi působí již od roku 2003.

***

Pobřeží slonoviny

rozloha: 322 462 km2 počet obyvatel: 21,1 milionu (2009) náboženství: muslimové 40 %, křesťané (hlavně římští katolíci) 40 %, animisté 7% hlavní město: od roku 1984 vnitrozemské Yamoussoukro, ale sídlem vlády i ekonomickým centrem země zůstává bývalá metropole Abidžan hospodářství: země je největším světovým producentem kakaa

Laurent Gbagbo * Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny se narodil 31. května 1945. * Stal se doktorem historie a vysokoškolským učitelem. Pro svoji lásku k latině si vysloužil přezdívku „Cicero“. V roce 1971 se ale dostal na dva roky do vězení kvůli „podvratné výuce“. * V roce 1982 odešel na šest let do exilu v Paříži poté, co se angažoval v odborovém hnutí. Po návratu se z něj stává nacionalista a vstupuje do Front populaire ivoirien - FPI (Lidová fronta Pobřeží slonoviny). * Prezidentem se pokusil poprvé stát v roce 1990, ale neuspěl. * Až v roce 2000 se prohlásil vítězem sporných prezidentských voleb. Jako první krok odsoudil kult osobnosti, který razili jeho předchůdci. * V zemi brzy propukla válka mezi vládou ovládanou jihem a povstaleckým severem. Po letech nepokojů v roce 2007 přistoupil na spoluvládnutí s rebely. * Jeho manželka Simone je ambiciózní političkou. Proslýchá se, že za Gbagbovou nezlomnou touhou vládnout stojí právě ona.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!