Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidium šetří, zda mohla policie předejít vraždě Rokose

Česko

  15:53
BRNO - Policejní prezidium přezkoumá postup policie v případě vraždy pětiletého Jana Rokose. Rozhodl o tom ministr Ivan Langer. Dítě zavraždila jeho matka s přítelem, podle otce Romana Rokose k tomu však nemuselo dojít, kdyby policie včas zasáhla.

Tělo uneseného Jana Rokose (na snímku) objevili v pátek mostečtí strážníci. Pitva prokázala, že příčinou smrti byly dvě bodné rány do hrudi. Z vraždy policie obvinila matku a jejího přítele.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) požádal o přezkoumání šetření případu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Kdy budou známy výsledky prověrky, si netroufl odhadnout. Chlapce v prosinci objevili mrtvého v autě na Mostecku. Zřejmě jej zavraždila matka Antonie Stašková s přítelem Pavlem Greplem. Podle soudkyně Jany Provazníkové, která řešila spor o chlapce mezi rodiči, mohla policie odebrat dítě matce už loni a předat jej otci. Již minulý rok v létě prý platilo předběžné opatření o svěření chlapečka do péče jeho otce Romana Rokose.

Policejní prezident připustil, že předběžné opatření platné bylo. Podle něj ale prý policisté v Kynžvartu vše konzultovali i se soudkyní Provazníkovou a na základě dohody s ní pak matku se synem propustili i přes platné soudní rozhodnutí.

"Já tento případ beru osobně, jsem v kontaktu s panem Rokosem a rozumím tomu, jak se může cítit," uvedl ministr. Cílem prověrky je zjistit, zda skutečně policisté pochybili. Případní viníci by pak měli být potrestáni a mělo by být přijato opatření, které by zajistilo, aby se problémy v obdobných kauzách neopakovaly.

Policisté se brání: Nebyl důvod je zadržet
Rokos podal minulý týden Langrovi stížnost na postup policie při pátrání po chlapci na Olomoucku. Policii tam loni v listopadu předložil záznamy z kamery z čerpací stanice, z nichž se dal jasně rozpoznat vůz s Pavlem Greplem a matkou chlapce. Policisté se ale záběry odmítli zabývat. Inspekce ministra vnitra zatím však postup policie neprošetřuje. Rokos zvažuje, že na policii kvůli tomuto postupu podá žalobu.

Rokos podal stížnost proti postupu policie v Lutíně u Olomouce. Ředitel olomoucké policie Zdeněk Šebestík ale tvrdí, že policisté nijak nepochybili. "Udělali jsme maximum. Žádné pochybení tam nebylo," řekl Šebestík. Podle něj v době, kdy bylo auto v Lutíně u čerpací stanice, nebylo po muži vyhlášeno celostátní pátrání.

"Byl tam 11. listopadu 2007, pátrání bylo vyhlášeno až 20. listopadu. Neměli jsme zákonné důvody ho zadržet. Kdybych ho ten den chytil za ruku, nic neudělám," uvedl Šebestík. O údajném pochybení policie informovala v neděli televize Nova. Chlapcova matka spolu s Pavlem Greplem natankovala u pumpy benzin a odjela bez zaplacení. Policisté však krádež benzinu uzavřeli s tím, že je pachatel neznámý.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat