Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Přežila osm dní v sutinách. Pila dešťovou vodu

Česko

PEKING/PRAHA Pod troskami strávila neuvěřitelných 195 hodin, a přesto přežila. Když záchranáři zhruba šedesátiletou Číňanku vyprostili ze sutin, byla žena ještě při vědomí. Za svůj život tato obyvatelka města Pcheng-čou v provincii S’-čchuan vděčí dešťové vodě, která protékala sutinami a byla její jedinou živinou.

Osmý den poté, co jihočínskou provincii S’-čchuan zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, se včera záchranářům podařilo vysvobodit několik živých lidí.

Kromě zmíněné ženy se podařilo vyprostit také 31letého ředitele elektrárny, který v troskách budovy přežil 179 hodin. Operace, která vedla k mužově vyproštění, trvala 30 hodin. Již předtím se však záchranářům podařilo s ním navázat komunikaci a prostřednictvím speciální slámky ho zásobovat cukrovou vodou. Poté, co byl vytažen, dokázal přeživší překvapivě mluvit se svými zachránci, jíst a pít. Jeho stav ale zůstával včera vážný – lékaři mu museli amputovat levé předloktí.

Už v pondělí večer se podařilo zachránit horníka, který strávil v sutinách vápencového lomu 170 hodin. Podle čínských státních médií tento muž přežil díky tomu, že pil svou vlastní moč.

Čína včera zvýšila údaje o počtu obětí ničivého zemětřesení na 40 075. Dalších nejméně 32 000 osob ale podle Pekingu zůstává zasypaných nebo pohřešovaných. Asi pět milionů lidí ztratilo svůj domov.

Pokračování na straně 8

Přežila osm dní v sutinách...

Dokončení ze strany 1

Do správního střediska S’-čchuanu Čcheng-tu včera dorazil ruský zdravotnický tým s mobilní nemocnicí. V provincii od včerejška působí také japonští zdravotníci a v nejbližších dnech by tam měli přijet lékaři z Německa a Itálie.

Čínští seizmologové v noci na včerejšek vydali varování před dalšími silnými otřesy půdy, které by mohly zasáhnout oblast kolem již tak vážně poškozeného města Wen-čchuan. Mezi obyvateli následně propukla panika. Například ve městě Čcheng-tu vyběhly desetitisíce lidí do ulic, protože se báli strávit noc ve svých domovech. Mnozí z nich se snažili ve svých autech z města ujet, uvízli však v mnohahodinových zácpách.

Práci záchranářů a armády navíc komplikuje skutečnost, že meteorologové pro následující dny předpovídají silné deště. Kvůli obavám před záplavovou vlnou zůstává evakuováno město Pej-čchuan. Zával řeky způsobený zemětřesením nad ním totiž vytváří velké jezero, které je již devět kilometrů dlouhé a 250 metrů široké. Pokud by se zával prolomil, mohla by zadržovaná voda Pej-čchuan doslova spláchnout. Již v pondělí začal v Číně třídenní státní smutek na památku obětí. Až do dneška nejsou pořádány žádné veřejné akce a vlajky jsou staženy na půl žerdi. Po tuto dobu byl přerušen také běh štafety s olympijským ohněm.

Rodiče protestovali v ulicích V oblasti postižené zemětřesením včera došlo také k občanským protestům. Mezi oběťmi otřesů půdy jsou totiž tisíce dětí, které zahynuly v troskách škol. Ve městě Tü-jüan proto stovky truchlících rodičů volali po tom, aby byli potrestáni lidé, kteří jsou zodpovědní za stavbu nekvalitních školních budov. Kromě toho rodiče požadovali vyplacení odškodného a navrhli, aby si země životy jejich dětí připomínala každoročním výročím.

„Jak je možné, že se nezhroutily žádné jiné domy než školy? A jak je možné, že se tak stalo na tolika místech?“ uvedl pro agenturu Reuters Čao , jehož dvě dcery zahynuly při zemětřesení. „Chceme, aby bylo zavedeno výročí na památku našich dětí. Žádáme však také, aby byli potrestáni viníci,“ dodal tento muž.

***

Zemětřesení v číslech

Zemětřesení si vyžádalo 40 075 mrtvých a 247 645 zraněných V oblasti bylo registrováno 145 následných otřesů, které přesáhly 4 stupně Richterovy škály O zraněné se stará 34 000 lékařů a dalšího zdravotnického personálu Do oblasti bylo posláno 280 000 stanů, 480 000 dek a 1,7 milionu bund Zdroj: BBC

Ve městě Čcheng-tu vyběhly desetitisíce lidí do ulic, protože se báli strávit noc ve svých domovech

Autor: