Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přežili katastrofu, ale jsou sami

Česko

Zemětřesení v Číně za sebou zanechalo dosud nezjištěný počet sirotků. Vláda připravuje jejich adopce

ČCHENG-TU, ČÍNA Dvanáctiletá Chuang S’-jü leží v nemocnici, tvář má zkřivenou bolestí a obě nohy zlomené. U její postele sedí jen dvacetiletý strýc Li, osud dívčiných rodičů je nejistý. Od chvíle, kdy čínskou provincií S’-čchuan otřáslo ničivé zemětřesení, se totiž neozvali. Samotná Chuang strávila dva dny v troskách své školy ve městě Jing-siou, které leželo v epicentru zemětřesení.

Čínská vláda včera zvýšila odhad počtu obětí už na více než 51 000 a je jisté, že toto číslo není konečné. Li Ja-chuej z čínské pobočky organizace Zachraňte děti viděla při své nedělní návštěvě města Mien-jang spousty dětí, které dočasně přespávají na ploše tamního stadionu. „Na stadionu jsem viděla mnoho dětí. Je jisté, že některé z nich ztratily své rodiče,“ uvedla aktivistka. Fakt, že mnoho z přeživších obětí neštěstí tvoří opuštěné děti, potvrdil i personál nemocnice v Čcheng-tu. Kolik ale sirotků skutečně je, se zatím nikdo neodváží odhadovat.

Poté, co vláda oznámila, že bude muset sirotkům nalézt nové rodiče, zaplavily čínské internetové stránky tisíce nabídek zájemců o adopci. Zájem o děti projevily i organizace ze zahraničí, které zprostředkovávají adopce čínských dětí. Psychologové ale varují, že se budoucí adoptivní rodiče budou muset u přeživších ze zemětřesení připravit na výskyt psychických traumat.

Pomoci překonat hrůzu z katastrofy, při níž přišly o všechny své blízké, mohou dětem i stovky dobrovolníků, které potkal stejně krutý osud: úřadům se už totiž ozvali lidé z Tchang-šanu, který postihlo obdobné zemětřesení v roce 1976. Otřesy půdy v oblasti ležící asi 180 kilometrů východně od Pekingu tehdy zabily na 300 000 lidí.

Jedním z tchang-šanských sirotků, kteří se přihlásili s nabídkou pomoci, je i Čang Jou-lu: „Drásalo mi srdce, když jsem viděla děti, které ztratily při zemětřesení oba rodiče,“ citovala ji agentura Nová Čína. „Buďte silní, vyrostete jako všichni ostatní,“ vzkazovala zase malým obětem zemětřesení ze S’-čchuanu další z žen.

Pomoc potřebují i učitelé Již zmíněné psychické problémy se ale zdaleka netýkají jen sirotků. Trpí jimi i dospělí. V říši středu bylo přitom téma duševního zdraví dlouhá léta zapovězeným tématem, o němž se na veřejnosti nemluvilo. Ve školách tak záchranné týmy pomáhají nejen dětem, ale i učitelům: „I oni jsou oběti a potřebují pomoc. Právě jsme dostali instrukce, abychom uklidňovali i je,“ řekl dětský psycholog Wang I skupině sociálních pracovníků, kteří přijeli z Hongkongu.

Důležité je, aby děti vyjádřily svoji bolest a mohly si ulevit. V tom jim mohou pomoci i učitelé, kteří je nabádají ke kreslení nebo sepsání svých zážitků. Jedna sedmiletá holčička, která přespává na stadionu v Mien-jangu, nakreslila školu, na dalším obrázku pak hroutící se budovu a spoustu mrtvých okolo. Děti ze S’-čchuanu si v sobě strašný 12. květen zřejmě ponesou po celý život.

***

Bilance zemětřesení

Čínská vláda včera oznámila, že zemětřesení z 12. května si vyžádalo už více než 51 000 životů, dalších téměř 30 000 obětí zůstává nezvěstných. Vláda se také obrátila na mezinárodní společenství s prosbou o pomoc – kvůli milionům lidí, kteří se ocitli bez přístřeší, nutně potřebuje tři miliony stanů.

afp

Autor: