Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři lidé zemřeli při srážce vlaku s osobním autem na Chrudimsku

Česko

  10:41aktualizováno  14:34
OLDŘETICE - Při srážce vlaku s osobním autem u Oldřetic, místní části obce Raná na Chrudimsku, zemřeli v pátek tři lidé. Všichni cestovali autem, stejně jako čtvrtý člověk, který střet přežil, ale je těžce zraněný. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, řekli mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská a mluvčí královéhradecké záchranné služby Ivo Novák.

Ilustrační foto: Osobní vlak foto: ČTK

„Nehoda se stala kolem 9:00 na železničním přejezdu. Zemřely tři osoby ve věku 29, 45 a 65 let, čtyřiadvacetiletý muž, zřejmě řidič, je v nemocnici. Pravděpodobně se jedná o dělníky, kteří pracovali podél trati,“ uvedla Janovská. Okolnosti nehody policie stále vyšetřuje, škoda dosáhla odhadem 200 tisíc korun. Doprava na trati mezi Žďárcem u Skutče a Hlinskem byla ve 13:45 obnovena, průjezdná je již také silnice mezi Oldřeticemi a Ranou.

Srážka vlaku a osobního vozu zabila v Rakousku pět lidí, z toho tři děti

Vlak po střetu táhl osobní auto ještě 200 metrů. „Ve vlaku nebyl nikdo zraněn, celkem 15 cestujících bylo evakuováno a odvezeno náhradní autobusovou dopravou,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

U těžce zraněného muže lékař diagnostikoval vážné poranění hlavy a mozku. „Proto byl nucen jej uvést do umělého spánku a napojit ho na umělou plicní ventilaci. S tímto zraněním byl letecky transportován do hradecké fakultní nemocnice,“ uvedl mluvčí záchranářů Novák.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se vlak jedoucí z Pardubic do Havlíčkova Brodu střetl s autem na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací bez závor. „Přezkoušení železničního přejezdu ukázalo na jeho správnou činnost, což potvrdila i archivovaná data z tohoto přejezdu. Nejedná se tedy o příčinu na straně železnice,“ uvedl Drápal.

Podle dostupných informací Drážní inspekce letos zahynulo na železničních přejezdech 30 lidí. Za celý loňský rok zemřelo 41 lidí. Počet zraněných při nehodách na přejezdech ale letos vystoupal už na 132, což je nejvíce od roku 2008.

Autor: