Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příběh o ropě

Česko

Jak to vidí

Seriál na pokračování. Tak vypadá aktuální dění v České rafinérské, tedy společnosti vlastnící ropné rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Posuďte sami: valná hromada loni v prosinci nebyla z důvodu nepřítomnosti části akcionářů usnášeníschopná. Náhradní sraz akcionářů se konal v lednu. Výsledek? „Vzhledem k tomu, že akcionáři odsouhlasili změnu programu jednání, valná hromada neprojednala plánované body.“

Pokus třetí se konal včera. Valná hromada opět nebyla usnášeníschopná. Nedorazili zástupci Unipetrolu, který vlastní polský PKN Orlen a jenž je s 51 procenty akcií největším vlastníkem České rafinérské.

Třetinu akcií vlastní italský ropný koncern ENI a zbytek akcií má Shell. Akcionáři se již od prosince nemohou shodnout, zda odvolat dlouhodobého šéfa České rafinérská Ivana Součka.

Tím však záhady okolo českých rafinerií nekončí. ENI chtěl údajně svůj podíl prodat ruskému Gazpromu. Právě o této transakci měla úterní valná hromada jednat. Jenže ten samý koncern ENI v pondělí oznámil, že si chce podíl v České rafinérské ponechat. Ať mají Italové v rafinerii jakýkoli záměr, je evidentní, že se dva největší akcionáři společnosti nedokážou dohodnout. Otázkou je, zda je za tím byznys, nebo jen nezájem Poláků o dění v této firmě.

Autor: