Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Přidaná hodnota je v lidech

Česko

„I rodičům někdy těžko vysvětluji, co vlastně děláme,“ usmívá se Milan Čálek, většinový spolumajitel a jednatel firmy CoolPeople.

Jeho společnost zprostředkovává specialisty v oboru IT.

U personálních agentur hledajících vzniká zákonitě otázka, čím tyto společnosti ručí za svou práci. Co když jimi doporučený člověk z nějakého důvodu selže? Bude to odpovědnost jeho, nebo také firmy, která jej našla a doporučila? „Jsou dva způsoby, jak to dělat: buď fungujete formou dodávání služby, nebo s klientem spolupracujete na bázi projektu. Používáme oba,“ odpovídá na tuto otázku Milan Čálek. „Když jde o dodávku služby, je to jednoduché – firma vznese zakázku, že potřebuje člověka těch a těch znalostí na takovou či onakou dobu. A my garantujeme, že člověk, kterého jí doporučíme, v tom bude dobrý. Když dostaneme za úkol zpracovat celý projekt, jde o klasické dílo s termíny dokončení a s jasně vymezenými podmínkami.“

Čerstvý třicátník Milan Čálek vystudoval střední odbornou školu zaměřenou na elektroniku a telekomunikace. Během studií si na inzerát našel místo programátora v menší softwarové společnosti v Praze a od té doby už v tomto oboru zůstal. „Zhruba po dvou letech jsem vždy přecházel do větší firmy a za větší peníze,“ usmívá se.

Jeho poslední zaměstnaneckou pozicí tak byla funkce výkonného ředitele firmy Popron System, v níž působil šest let. Zhruba před dvěma lety založil spolu s Ondřejem Meisslerem firmu CoolPeople. „Jsem sedmdesátiprocentní vlastník a ve firmě mám na starost finance a rozvoj společnosti. O vlastní chod se stará ředitelka Marta Zemanová. Ondřej Meissler je mimořádně odborně fundovaný, takže dělá technického ředitele. To je výhoda malých společností, že funkci ředitele může mít prakticky každý člen managementu,“ říká Čálek.

CoolPeople podle něj zaměstnává v současnosti na plný úvazek kolem dvaceti lidí a dále nabízí zhruba tři sta externích pracovníků z oboru informačních technologií. Mezi ně patří jednak malé IT firmy, jednak odborníci na volné noze. „Poskytujeme službu, o kterou je oboustranný zájem. Velké firmy potřebují IT specialisty, ale lidé na volné noze by se sami k jejich projektům asi nedostali, protože mezinárodní společnosti většinou nejsou ochotné jednat s jednotlivci bez ověřených záruk a referencí. My fungujeme jako garance a můžeme tyhle dvě skupiny propojit,“ líčí Čálek

Firma je podle něj financována ze zisku, kterého dosahuje rozdílem mezi tím, za kolik si lidi najímá a za kolik je pronajímá dál. Zatím vykazuje podle jeho slov roční růst zhruba o 1200 procent – z dvoumilionového ročního obratu v roce 2006 se loni dostala až na 24 milionů. Důvod? Po počítačových odbornících je hlad. A to nejen u nás, ale také v zahraničí.

„Jak přibývá projektů, je těchto lidí pořád méně. Roste poptávka po kvalitních odbornících, a byť se firmy snaží pokrýt tyto požadavky vlastními zaměstnanci, roste i poptávka po najímání externistů. V prvním roce existence jsme o sobě museli dávat vědět, ale dnes už se na nás firmy obracejí samy. Snažíme se nabídnout i dalším firmám v zahraničí, hlavně v Německu nebo v Nizozemsku, kde je trh IT odborníků ještě mnohem vysátější než u nás. My zatím lidi máme a jsou o čtyřicet procent levnější než v západní Evropě.“

Politika sázet dlouhodobě jen na levnější pracovní sílu by se ale nemusela Česku ve sjednocené Evropě vyplatit, nehledě na to, že lidé v počítačovém oboru zase nejsou tak moc levní. Už proto ne, že na přibývající projekty je jich opravdu nedostatek.

„To je pravda, sám jsem zažil ještě v Popronu třeba akci společnosti DHL, která absorbovala tisíc lidí z oboru informačních technologií a dala jim dvojnásobné platy, než bylo do té doby zvykem. V pražské IT branži to vedlo ke skokovému zvýšení platů ve všech firmách, co působily v podobné oblasti jako DHL,“ připouští Čálek. Dodává však, že CoolPeople se při prosazování na zahraničním trhu nesoustředí jen na nabídku levnější pracovní síly. „Procházíme certifikací systému řízení IT služeb podle mezinárodních standardů a pořád zlepšujeme náš interní systém práce. Ve spolupráci s CzechInvestem také letos připravujeme projekt vývojového informačně-technologického centra pro zahraniční IT společnosti. Toto centrum chceme vytvořit a provozovat. Plánujeme také řadu marketingových akcí u nás i v zahraničí.“

***

MILAN ČÁLEK

Rodina: Ženatý, jedenapůlletá dcera Terezka. „Moje žena Alena je spisovatelka, její prvotina – humorný román pro ženy ‚Sádlonoška‘ – se přes Vánoce stala bestselerem.“ Auto: BMW 750Li, Audi Q7 Oblíbená hudba: Rock, pop Volný čas: „Rodina, přátelé, golf, auta a wellness (tedy sport bez nutnosti pohybu).“ Oblíbená dovolená: „Bora Bora, cestování po Americe.“

Autor: