Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Přijdou euroskeptici o Poláky?

Česko

Z polské strany Právo a spravedlnost vystoupilo několik europoslanců. Vydrží znepřátelení Poláci vedle sebe v jedné europarlamentní frakci? Česká ODS, která je ve frakci také, doufá, že ano.

ŠTRASBURK/PRAHA Už několikrát se objevily zprávy o jejím možném rozpadu, teď je ale podle všeho situace skutečně vážná. Frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v europarlamentu, do níž patří i česká ODS, totiž citelně zasáhly turbulence na polské politické scéně. Šéf frakce Michal Kamiński totiž vystoupil ze své domovské strany Právo a spravedlnost a založil si hnutí Polsko je nejdůležitější. Může dál šéfovat ECR? A nebudou europoslanci z Práva a spravedlnosti, které si znepřátelil, požadovat jeho rezignaci?

Kamiński své rozhodnutí vysvětlil pro britský The Daily Telegraph následovně: „Nemohu přijmout, že mou stranu převzala krajní pravice a ovládá ji. Nelíbí se mi směr, kterým se Právo a spravedlnost ubírá, proto půjdu svou cestou.“ A Kamiński není sám – přidali se k němu další tři europoslanci, kteří ze strany Jaroslawa Kaczyńského vystoupili nebo z ní byli nedávno vyloučeni. Mohlo by se zdát, že to nic neznamená, jenže jejich teď už bývalým kolegům z Práva a spravedlnosti se nelíbí, že právě „odpadlík“ Kamiński by měl být šéfem celé frakce ECR. V ní je vedle Poláků a Čechů ještě početná skupina britských konzervativců a několik zástupců dalších zemí.

Všichni členové euroskeptické frakce se včera večer sešli ve Štrasburku a diskutovali i o vzniklé situaci. Jak ale pro LN uvedl český europoslanec Jan Zahradil, zároveň jeden z místopředsedů ECR, „nic ohledně Kamińského jsme neřešili“. „Požádali jsme pouze polskou delegaci, aby – pokud by měla pocit, že je to nutné - sama předložila nějaký návrh. Aby to Britové a Češi řešili za ně, aby Kamińského odvolávali, to není možné, takto to dělat nebudeme,“ prohlásil Zahradil. Kamiński je nyní ve funkci šéfa frakce již 1,5 roku a zbývá mu pouhý rok – bylo totiž již předem dohodnuto, že na zbylých 2,5 roku ho v čele ECR vystřídá britský konzervativec. A mít prozatímního předsedu jen na jeden rok by podle Zahradila nemělo cenu. „Ani nevím, kdo by to mohl být. Pro nás by bylo ideální nechat to tak, jak to je,“ řekl český europoslanec.

Jaký tedy nyní může nastat vývoj? Poláci mohou zatlačit na Kamińského, ať ze své funkce sám odstoupí. Kdyby ho však chtěli nechat odvolat, tak mají velmi ztíženou situaci. Stanovy ECR totiž praví, že pro svolání „odvolávací“ schůze je potřeba 28 podpisů. A podle Zahradila to nikdo z Čechů nepodepíše a neudělá to prý ani nikdo z Britů.

Může se také stát, že někteří z Poláků na protest z frakce odejdou. To by byla pro ECR výrazná komplikace. „Jestliže bude mít ECR méně než 50 europoslanců, začne ztrácet svou moc,“ poznamenal pro EUObserver.com Piotr Kaczyński, odborník na evropskou problematiku. „Doufáme, že nikdo neodejde. Jak my, tak Britové jim budeme zdůrazňovat, že od nich očekáváme bez ohledu na to, co se děje uvnitř Polska, dospělé a zodpovědné chování, které frakci nepoškodí a které nenaruší její chod,“ uzavřel Jan Zahradil.

***

PRAVICOVÁ FRAKCE

Evropskou konzervativní a reformní skupinu, která byla založena 22. června 2009, tvoří 54 poslanců. Jejím předsedou je Michal Kamiński. Jsou v ní Britové, Poláci, Češi, Nizozemec, Litevec, Lotyš, Maďar a Belgičan.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč