Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Nové přijímačky na střední se blíží. Taktizovat nemá smysl, přijetí ovlivní priority

Česko

  11:01aktualizováno  11:53
Deváťáky a zájemce o studium na víceletých gymnáziích čeká letos novinka – k přijímacím zkouškám je mohou zákonní zástupci přihlásit online pomocí bankovní identity. Bude to možné v systému Dipsy.cz, který se otevře ve čtvrtek 1. února. Ministr školství Mikuláš Bek a šéf společnosti CERMAT Miroslav Krejčí v úterý systém podrobněji představili.

Na podání přihlášek na střední školy budou mít zájemci 20 kalendářních dní. „Záměrně nezveřejníme, kdy přesně se systém spustí, aby se všichni nepřihlásili v jednu vteřinu, to nezvládne žádný systém. Bude to mezi půlnocí a druhou hodinou ráno,“ řekl ředitel CERMAT Miroslav Krejčí.

Podání přihlášky přes systém Dipsy je podle něj velmi jednoduché. „Systém je napojen na registr obyvatel a při využití elektronické identity občana po přihlášení vyhledá příslušného uchazeče a nabídne mu předvyplněnou přihlášku základními údaji,“ řekl.

„Po vyplnění celé přihlášky a případném vložení naskenovaných příloh se dokument jedním kliknutím odešle. Není třeba nic tisknout, nic nikam nosit. Ředitelé škol přihlášku v systému uvidí,“ pokračoval Krejčí.

Systém pro ředitele škol funguje už od 15. ledna. „Přístup dostali dříve, aby v informačním systému Dipsy nastavili obory, kapacity přijímaných uchazečů a nadefinovali své typy příloh,“ řekla iDNES.cz mluvčí společnosti CERMAT Jana Patáková.

Systém nabízí i další možnosti. „Lze přihlášku podat i bez bankovní identity. Nelze ale v takovém případě využít registr občanů, celou přihlášku je nutné vyplnit, uchazeči následně přijde e-mail s výpisem, který musí vytisknout, podepsat a fyzicky do školy donést,“ vysvětlil šéf společnosti CERMAT Miroslav Krejčí.

Taktizovat nemá význam

Třetina studentů lituje volby oboru

30 až 40 procent středoškoláků v Česku na konci svého studia lituje volby oboru

10 až 15 procent by si obor sice vybralo znovu, ale studovat by jej chtěli na jiné škole

Žáci podle průzkumu společnosti Trexima nejčastěji volí na základě dnů otevřených dveří, názoru rodičů a názorů přátel

„Je v nejlepším zájmu uchazeče napsat do přihlášek pořadí podle skutečného zájmu – první místo má patřit oboru, po kterém skutečně touží, druhé a třetí pak těm, kde je vyšší pravděpodobnost, že se dostane. Taktizovat nemá význam,“ tvrdí ministr školství Mikuláš Bek.

„Pro příklad: když podáte přihlášku na tři školy a vaše dítě se dostane na všechny tři, tak ho systém přiřadí na první prioritní a na druhé a třetí škole už nebude blokovat místo ostatním uchazečům. Ti už nebudou čekat 14 dní v nejistotě, jak se rozhodnou ti, kteří uspěli na více školách,“ vysvětlil Krejčí.

V případě, že uchazeč odmítne nastoupit na školu, kam byl přiřazen, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby na ní též uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.

Podáte přihlášku k přijímačkám elektronicky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 6. února 2024. Anketa je uzavřena.

Ano773
Ne292

Ministr Bek uchazečům doporučuje přihlásit se alespoň na jeden maturitní obor. „I s jednou jedinou přihláškou k maturitnímu oboru budete konat jednotnou přijímací zkoušku a budete mít tím pádem dva pokusy,“ vysvětlil.

Jak uvádí na svém webu CERMAT, budou mít zájemci na výběr tři různé způsoby, jak přihlášku na střední školy podat. První je právě elektronická přihláška. Podle ředitele Krejčího jde o nejjednodušší formu. On sám předpokládá, že ji využije největší množství rodičů.

Autor: