Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Příliš se potíte? Běžte raději k lékaři

Česko

Cokoliv si na sebe vezmete, máte za chvíli propocené a pot začíná nepříjemně zapáchat. Z pocení se časem začíná stávat problém, který začne ovlivňovat i vaši psychiku. Možná je nejvyšší čas zajít k lékaři, aby zjistil příčinu vašich potíží.

Možná si vybavujete reklamu na jistý antiperspirant. Dívce stojící v metru se objeví v podpaží obrázek prasátka. Reklama nepřímo sděluje, že lidé, kteří se potí, nedodržují hygienu. Ve skutečnosti to ale nemusí být pravda. Mnoho z nich může trpět i vážným zdravotním problémem. Obecně platí názor, že pocení je zdravé, protože se díky němu tělo zbavuje nežádoucích látek a různých infekcí. Samozřejmě ale jen do určité míry. Mnoho lidí má ale problém poznat, kdy je pocení ještě v normě, a kdy už by měli zajít k lékaři. Pot přitom může zhoršovat ekzémy, plísňová onemocnění kůže nebo třeba lupénku.

Pokud máte pocit, že se potíte více, než je běžné, vyhledejte raději lékaře, který vaše problémy posoudí. Podle dermatoveneroložky Radany Vaculové je v normě, pokud denně vypotíme asi půl litru až jeden litr potu. V případě větší fyzické zátěže může být množství i vyšší.

Způsobuje hliník rakovinu, nebo ne? Lékaři přesně nevědí Většina pacientů má podle Vaculové zkušenosti s nejrůznějšími deodoranty či antiperspiranty. Deodoranty však pocení nezabrání, pouze mohou minimalizovat nežádoucí zápach. Antiperspiranty, které takové účinky skutečně mohou mít, ale zase často obsahují hliník, o kterém se říká, že způsobuje rakovinu, zejména lymfatických uzlin či prsu, protože si antiperspirantem potíráme většinou podpaží.

Podle lékařů ale tvrzení o tom, že hliník způsobuje rakovinu, nejsou vědecky podložená. „Neexistuje žádná studie, která by prokazovala, že by hliník v antiperspirantech způsoboval rakovinu,“ říká Petra Tesařová s tím, že tato tvrzení jsou založená na faktu, že je hliník obecně považován za karcinogen.

Pokud se vydáte do specializované ordinace, tedy k dermatologovi, připravte se na to, že se vás lékař bude vyptávat, kdy a při jakých činnostech se potíte. Z těchto informací se bude snažit zjistit, zda je vaše pocení v normě a případně co by ho mohlo způsobovat. Zvýšenou funkci potních žláz mají hlavně lidé v pubertě. Podle Vaculové je v ostatních případech velmi častou příčinou stres či psychický stav pacienta. Příčin ale může být celá řada. Přílišné pocení mohou způsobovat chronické infekce, nadměrné požívání alkoholu či například obezita. Vinu na pocení mohou mít i některé léky, například psychofarmaka či léky určené kardiakům. Nezřídka se ale jedná i o hormonální nerovnováhu, která souvisí se špatnou funkcí štítné žlázy.

Potit se můžete i po srovnání hormonální hladiny To, zda máte hormony v rovnováze, se zjistí z krevních testů. V případě, že se hormonální problémy v testech prokážou, odešle vás dermatolog za endokrinologem, který vám štítnou žlázu zpravidla ještě vyšetří ultrazvukem a poté navrhne léčbu. Vaculová ale upozorňuje, že většinou i po upravení hormonální hladiny problémy s pocením přetrvávají, ale v mírnější formě.

V případě, že máte hladinu hormonů v pořádku, vám dermatolog zpravidla předepíše přípravky, které si budete aplikovat do podpaží na noc. Měli byste ale vědět, že tyto přípravky se dají volně koupit v lékárně, a tudíž na ně nepotřebujete recept. Vaculová uvádí, že i s receptem si musíte přípravky uhradit v plné výši. Pokud u vás tedy doktor nezjistil vážný zdravotní problém, můžete si v budoucnu ušetřit návštěvy lékaře, za které byste hradili regulační poplatek třicet korun. Botulotoxin pomůže.

Ale jen na rok Další možností, kterou máte, je aplikace botulotoxinu do příslušných partií, tedy například i do dlaní či chodidel. „Vzhledem k ceně ale není o tento zákrok příliš velký zájem,“ říká Miloš Kravciv z Lékařského domu. Dodává, že aplikace do obou dlaní stojí okolo patnácti tisíc a aplikace do obou podpaží asi osm tisíc korun.

Zákrok trvá přibližně třicet minut. Podle Kravciva nehrozí, že by jehličky mohly poškodit lymfatický systém, neboť se aplikují jen do kůže. Účinek, který je podle lékařů téměř stoprocentní, vydrží devět až dvanáct měsíců a poté je potřeba zákrok zopakovat. Vzhledem k tomu, že botulotoxin je ve své podstatě jed, není jeho aplikace vhodná pro těhotné ženy.

***

Co dělat proti pocení * častěji se mýt tato rada by měla být pro ty, kteří se potí, samozřejmostí nevýhody: účinek nevydrží, jsou nutná i další opatření * používat deodorant výhody: zamezí zápachu nevýhody: nezamezí pocení * používat antiperspirant výhody: může zabránit pocení a zápachu nevýhody: pokud obsahuje hliník, může teoreticky působit karcinogenně * koupit si přípravky v lékárně výhody: ve většině případů pocení výrazně omezí nevýhody: některým lidem mohou způsobovat pálení * nechat si aplikovat botulotoxin výhody: je velmi účinný nevýhody: účinek nevydrží déle než rok, navíc je úkon finančně poměrně náročný * zajít k lékaři, který zjistí případnou zdravotní příčinu

O autorovi| Barbora Minksová redaktorka LN

Autor:
Témata: lékař, pot, hliník

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!