Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Příliv investic do Česka zeslábl

Česko

Agentura CzechInvest loni do České republiky přilákala o 10 miliard korun méně než o rok dříve

PRAHA V uplynulém roce proinvestovaly zahraniční i domácí firmy s pomocí agentury CzechInvest celkem 17 miliard korun a zaměstnaly zhruba 6 tisíc lidí. Z České republiky přitom loni kvůli hospodářské recesi odešlo pouhých osm klientů agentury.

„Zaměstnání v nových projektech našlo přibližně 6 tisíc lidí, z toho 1050 připadá na vysokoškolsky vzdělané pracovníky,“ řekla Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka CzechInvestu.

Hlavním trendem loňského roku byly menší investiční projekty a posun zájmu investorů k projektům v oblasti informačních technologií. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat agentury.

Podle ní v loňském roce sice meziročně poklesl objem investic o 37 procent, počet projektů se však snížil jen o desetinu. Celkem se v uplynulém roce s pomocí CzechInvestu realizovalo 186 projektů. „Statistiky potvrzují, že si investoři Českou republiku vybírají pro stále náročnější investice,“ řekla Rudyšarová. Z celkového počtu nových investic se jich 84 věnuje výzkumu a vývoji, 67 strategickým službám a 35 výrobě.

To, že CzechInvest již do země nechce lákat další montovny a zaměřuje se na investice s vyšší přidanou hodnotou dokazují i dlouhodobější statistiky agentury.

Například za posledních pět let se struktura investic výrazně proměnila ve prospěch náročnějších odvětví. Zatímco v roce 2004 podle CzechInvestu ještě investice do výroby činily více než 70 procent z celkového objemu proinvestovaných prostředků, v loňském roce se jejich podíl snížil na 37 procent.

Ve stejném období pak investice do výzkumu a vývoje vzrostly ze 12 na 36 procent. Podobně se zvýšil i podíl projektů strategických služeb, a to ze 17 procent v roce 2004 na 27 procent v uplynulém roce.

Největší objem investic vytvořily s pomocí CzechInvestu české firmy, na druhém místě byly podniky z Německa, třetí byly společnosti z Rakouska.

Z hlediska regionů získal loni nejvíce investic Středočeský kraj, do kterého šla prostřednictvím CzechInvestu zhruba pětina projektů. Naopak nejmenší zájem měli investoři o projekty v Karlovarském kraji kvůli jeho špatné dostupnosti a nedostatečné infrastruktuře.

Odešlo jen 8 firem Během posledních 15 let se CzechInvestu podařilo do České republiky přilákat zhruba 1300 zahraničních projektů. Od roku 1998, kdy se systém investičních pobídek v Česku spustil, odešlo nebo nesplnilo podmínky pobídkového programu celkem 20 firem. Ty do státního rozpočtu vrátily celkem 620 milionů korun.

Zatímco v loňském roce odešlo z České republiky celkem osm investorů, jen tři z nich čerpali investiční pobídky, a byli tak nuceni státu vrátit zhruba 460 milionů korun.

„Některým firmám se snížila poptávka po jejich zboží tak výrazným způsobem, že pro ně bylo efektivnější ukončit výrobu včetně vrácení investiční pobídky,“ řekla Rudyšarová. Příkladem takové firmy je japonský výrobce televizorů Hitachi. Ten v loňském roce ukončil výrobu a do státní kasy má vrátit bezkonkurenčně nejvyšší částku – celkem 477 milionů korun.

„Jedna z věcí, které zamezují odchodu zahraničních firem, jsou právě investiční pobídky. Kvůli nim se mnoho zahraničních společností rozhodlo omezit výrobu v mateřských zemích, protože tato varianta pro ně byla levnější,“ řekl Stanislav Martínek, ředitel divize investic CzechInvestu.

Některé z firem, které byly nuceny vrátit investiční pobídky, jež čerpaly na určitou provozovnu však posílily své ostatní pobočky. „Například německý Siemens sice odešel z pražského Zličína, protože pro něj bylo finančně neúnosné realizovat investici v Praze. Na druhou stranu však rozšířil své závody v Mohelnici a Ostravě,“ řekl Martínek.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...