Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přímočařejší už to nebude

Česko

Akční thriller z podsvětí Paříže, kde elitní agent pátrá po zmizelé dceři, je poctivě natočenou rutinou.

Luc Besson je motor francouzské kinematografie. Filmař, který se v 90. letech proslavil filmy Brutální Nikita, Leon a Pátý element, rezignoval na režii a spokojuje se s tím, že chrlí scénáře jako sopka a poté coby producent zajišťuje jejich realizaci. Většinou jde o filmy s nápadem jednoduchým, chytlavým a nijak zvlášť nákladným.

Za náměty v duchu „ďábelsky rychlý taxikář dělá pořádek v ulicích Marseilles“ (série Taxi) nebo „ďábelsky schopný kurýr čelí jednotce zabijáků“ (Kurýr) Besson Oscara nejspíš nedostane, musí se však uznat, že jde o filmy ve své funkčnosti, průzračně čisté formě a zacílenosti na publikum takřka dokonalé.

Aktuální Bessonovou jednohubkou je akční thriller 96 hodin. Zápletka? Nesmějte se: bývalý agent tajných služeb Bryan pátrá v Paříži po své dceři, kterou unesli obchodníci s bílým masem. Za sebou nechává koberec mrtvol.

Režie se ujal Pierre Morel, jenž před čtyřmi lety debutoval jinou „bessonovkou“ – Okrsek 13. V ní měla dvojice hrdinů 24 hodin na to, aby zneškodnila nukleární bombu.

Bryan musí dcerku najít do... Nu ano, do 96 hodin, jinak o ni přijde navždy. Závod s jasně danou „uzávěrkou“ je v daném žánru tím nejlepším pohonným mechanismem a Besson s Morelem jej využívají maximálně.

Radostné pouštění žilou Na rozdíl od mnoha amerických variant na stejné téma, které by rády byly něčím vznešenějším než přímočarou akční jízdou, 96 hodin nic podobného nepředstírá. Od první chvíle se netají tím, že je prostě béčkovou zábavou na jedno použití: berte, nebo nechte být. Gusto, s jakým oba tvůrci naplňují jedno žánrové klišé za druhým, působí nakažlivě. Přeneslo se i na představitele hlavní role Liama Neesona. Výtečný charakterní herec (proslavil se ztvárněním Oskara Schindlera v Schindlerově seznamu) si evidentně užívá „všechny dvě“ Bryanovy polohy: milujícího tatínka i mstitele chladnokrevně likvidujícího každého, kdo se na jeho dcerku byť jen křivě podívá.

Film s úspornou stopáží a nepolevujícím tempem je vystavěný jako počítačová hra. Po krátkém seznamovacím úvodu se Bryan pustí do akce, „vyčistí“ určité prostředí a postoupí do dalšího levelu. Z podsvětí zalidněného albánskými gangstery se tak přes zkorumpovanou policii propracuje až do vysokých kruhů, kde se za neposkvrněnou dívku platí stovky tisíc eur.

Nechybí honičky, pěší i automobilové, shánění informací po dobrém i po zlém a samozřejmě zabíjení čímkoliv, od pistole, přes rozbitou láhev, po topenářskou trubku.

96 hodin v Bryanově společnosti není pro slabší nátury, které mají výhrady vůči přístupu „nejdřív střílím, potom se ptám“. Etický problém lze také mít s tím, jak bezostyšnou záminkou pro zábavu se tu stává tak závažné téma, jakým je obchod s bílým masem.

Besson s Morelem to však dělají natolik nepokrytecky a přiznaně, že jim to snad ani nelze mít za zlé.

HODNOCENÍ LN

***

96 hodin (Taken)

Francie 2008

Scénář: Luc Besson, Robert Mark

Kamen

Režie: Pierre Morel

Kamera: Michel Abramowicz

Hudba: Nathaniel Mechaly

Hrají: Liam Neeson, Maggie

Grace, Famke Janssen,

Xander Berkeley, Leland Orser,

Jon Gries a další

Distribuce v ČR: Bioscop

Premiéra: 16. 10. 2008

96 hodin není pro slabší nátury, které mají výhrady vůči přístupu „nejdřív střílím, potom se ptám“.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....