Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Přines mi můj samopal“

Česko

Africký národní kongres si do čela zvolil skandálního Jacoba Zumu, který chce být prezidentem Jižní Afriky

POLOKWANE/PRAHA Kdo by to byl před pár lety čekal. Jihoafrická republika právě začínala nadějnou etapu po pádu apartheidu a Nelson Mandela po roce 1994 sklízel ovace celého světa za klidné a nenásilné vypořádání se s bývalou rasovou nadvládou.

Nově nabytá demokracie JAR byla dávána za příklad celému kontinentu. Dnes je však osud tohoto „duhového národa“ znovu obestřen otazníky.

Do čela vlády nejvyspělejší země Afriky se totiž dostal člověk, který v minulosti čelil sexuálním skandálům a nyní mu hrozí i obvinění z korupce. Jacob Zuma byl tento týden na přelomové konferenci Afrického národního kongresu (ANC) zvolen šéfem této vládnoucí strany. Získal tak výsadní pozici pro prezidentské volby v roce 2009. Křeslo mu po skončení svého druhého mandátu uvolní současný prezident Thabo Mbeki.

„Jsem šťastná. Všechno se teď změní k lepšímu,“ jásala jedna z mnoha Zumových přívrženkyň Maria Mabasoová. „Konečně budou mít svůj hlas i odborové svazy,“ doplnila Emilie Louisová.

Zuma zvítězil za velké podpory levice a v zemi se předpokládá, že bude chtít vládu ANC vrátit k socialistickým základům, na kterých byl založen odboj strany proti apartheidu. Mbekiho tábor se tak obává o osud tržní ekonomiky, kterou za své funkční období pomohl rozproudit, a tím upevnil pozici Jižní Afriky jako nejrozvinutější země černého kontinentu.

Sám Zuma už začal přesvědčovat zahraniční i domácí investory, že se za jeho vlády ekonomické fungování země nijak zásadně nezmění. Naopak, bude se prý snažit zatočit s kriminalitou, která už odradila značnou část cizího kapitálu.

Otázkou však zůstává, do jaké míry lze Zumovi věřit. Vždyť ještě loni čelil obvinění ze znásilnění ženy nakažené virem HIV. Soud ho shledal nevinným. Své rozhodnutí ke styku se ženou, o které věděl, že je HIV pozitivní, vysvětlil podivně: před nákazou se prý chránil osprchováním.

To vyřkl politik, který v zemi, kde AIDS patří k největším společenským problémům, ještě nedávno proti této nemoci vedl kampaně. Podle Zumy se každý občan měl řídit pravidly ABC: „Abstain, be faithful, condomise“ (Abstinuj, buď věrný, používej kondom).

„Jde to na vrub vládnoucí strany, že nemohla do svého čela nalézt nikoho lepšího,“ uvedla šéfka opozice Hellen Zilleová. „Neměli by volit člověka, za kterého se většina z nás bude stydět,“ varoval kongres arcibiskup a nositel Nobelovy ceny Desmond Tutu.

Soudy? Jde o spiknutí Všechna soudní obvinění jsou ale podle Zumy jen snahou jeho odpůrců zbavit ho veškerých politických šancí. Tak tomu podle něj bylo i v roce 2005, kdy byl Mbekim odvolán z funkce viceprezidenta republiky, poté co soud obvinil jeho finančního poradce Shabira Shaika z korupce. Soudnímu přelíčení týkajícímu se podezřelých finančních machinací ovšem čelí Zuma dodnes a v případě odsouzení se jeho pozice může hodně zkomplikovat. Zumovo chování, přes všechny skandály, paradoxně stále přitahuje příznivce. Hlavně od těch nejnižších vrstev sklízí obdiv za svoji schopnost dotáhnout to z chudého vesničana až na vrchol politiky.

Je ale otázka, zda člověk, který při svých výstupech s oblibou zpívá zulskou válečnou píseň „Umshini wam“ (Přines mi můj samopal), opravdu tím pravým, kdo by měl převzít moc v jedné z nejdůležitějších zemí afrického kontinentu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...